Rybenku vyhozenou do odpadu se pokusí zachránit drobek ze sušenky. Pohádkový příběh napsala Monika Hulíková
Přátelství je nade vše, staré věci mohou být užitečné a jídlo by se nemělo vyhazovat. To jsou některá poselství, jež předává dětem i dospělým novopečená autorka Monika Hulíková. Její knižní prvotinu Pod stolem aneb Neobyčejná cesta malého drobka vydalo letos na podzim nakladatelství Grada ve své dětské ediční řadě Bambook.
Mladá právnička se narodila v Českých Budějovicích, vyrostla nedaleko a dnes žije s manželem, scénáristou Štěpánem Hulíkem (Hořící keř, Pustina), a dvěma dětmi u Plzně. Právě malým čtenářům, ale také dospělým, kteří budou z knížky dětem číst, věnuje svůj titul Pod stolem aneb Neobyčejná cesta malého drobka.
Ožívají v něm a naše sympatie získávají věci a tvorové, které jinak v domácnosti příliš „nemusíme“. Drobečky, moli nebo i rybenky... „Je to asi trochu nečekané, ale drobci, vzhledem k tomu, že mám doma malé děti, jsou nezbytná součást naší domácnosti. Moli jsou tam záporáci, ty nezkrášluju,” směje se autorka.
Čtěte také
„Je to příběh o drobku ze zázvorové sušenky Zázvorkovi,“ prozrazuje, „je upečený před Vánoci a vydává se za záchranou své kamarádky, rybenky Inky. Ta je totiž nešťastnou shodou okolností vyhozena do odpadu. Na cestě zažívá Zázvorek různá dobrodružství, nová setkání, bojuje s vlastním strachem a nakonec něco i zjistí, takže je to pro něho přínosná cesta.“
Kladná hrdinka Inka, se svým stříbřitým tělíčkem a třemi ocásky, za normálních okolností mnoho pozitivních emocí nevzbuzuje. „Rybenky hodně lidí děsí, pravda, ale ony nejsou v domácnosti ničím špatným, ony jsou požírači prachových roztočů. Je to užitečný a docela milý tvoreček, tak jsem ho vzala na milost,“ komentuje Monika Hulíková.
Jak to dopadne s rybenkou Inkou, jestli se drobek Zázvorek dokáže vrátit pod stůl, kde si hrává malá Violka, nebo jestli v domácnosti najde znovu uplatnění vyhozený starý lux, to musí čtenáři zjistit sami. „Já to nesmím prozradit, ale je to dětský příběh, takže žádný masakr nečekejte,“ uzavírá autorka s úsměvem.
Celý rozhovor s autorkou Monikou Hulíkovou si poslechněte online.
Související
-
Nápad najdu třeba v ledničce, vypráví spisovatelka Lucie Brejšová. Někdy ji překvapí vlastní postavy
Lucie Brejšová žila do 19 let v Praze. Studia, práce i touha poznávat ji postupně zavedly do Anglie, Francie, Španělska, Itálie a Brazílie. Řadu let strávila v São Paulu.
-
Lékař netušil, jak léčit choleru, tak se zamkl doma. Příběh z Trhových Svinů dotvořil Jan Štifter
Jakousi rodinnou epopejí je román Krajina roztavených zvonů od jihočeského autora Jana Štiftera. Vystřídá se v něm sedm generací, nejstarší příběh je z 30. let 19. století.
-
Hysterie, skandály a Národní opruzení. Influencerka boří zažitou představu o nudě povinné četby
Havlíčka Borovského, Němcovou, Máchu, Tyla, Nerudu a další autory především 19. století představuje ve svých zábavných podcastech a výstupech Karolína Zoe Meixnerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka