Rozhlasová tančírna se nesla v náladě swingu a muzikálu. Zazpívali Jan Kříž a Lukáš Randák

23. říjen 2019

Už pátý ročník populární Rozhlasové tančírny se uskutečnil v českobudějovickém Metropolu. Rozhlasový swingový orchestr s vokalistkami Petrou Chlebníčkovou a Alenou Čechovou tentokrát doplnili zpěváci Jan Kříž a Lukáš Randák.

Rozhlasový swingový orchestr je historicky spojený s trumpetistou Václavem Hlaváčem. V současnosti ho vede trombonista Josef Krejčík a zdobí talentovaní vokalisté. Orchestr již řadu let při každém koncertu rozdává posluchačům radost z věčně živého swingu. Zároveň je nejenom v jihočeském měřítku chloubou českobudějovického rozhlasového studia.

Plejádu swingových šlágrů i muzikálových melodií z různých časů společně s Rozhlasovým swingovým orchestrem zazpívali talentovaní zpěváci Jan Kříž a Lukáš Randák. Oba jihočeské publikum dobře zná z muzikálů Jihočeského divadla Zpívání v dešti nebo Divotvorný hrnec.

Jan Kříž je dvojnásobným držitelem ceny Thálie v kategorii muzikál. Odbornou kritikou je opakovaně označován za jeden z nejvýraznějších talentů současné české muzikálové scény. Jeho domovským městem je Praha, kde ztvárnil hlavní role například v muzikálech Pomáda, Robin Hood, Mefisto, Mauglí, Osmý světadíl, Děti ráje, Johanka z Arku, Touha, Kladivo na čarodějnice nebo Jack Rozparovač. Dále zpívá v roli Tonyho Manera v české premiérové inscenaci legendárního muzikálu Horečka sobotní noci nebo například v titulní roli v muzikálu Rocky. 

Lukáš Randák je stálým  členem sboru opery Jihočeského divadla. V sólových rolích postřehnout v opeře Prodaná nevěsta, v komedii Holka nebo kluk nebo v muzikálu Hello  Dolly. Na pražských scénách prošel divadly Broadway, Hudební divadlo Karlín, Divadlo Hybernia, Studio Dva a GoJa Music Hall. A to v titulních rolích v muzikálech Romeo a Julie nebo Ples upírů.

Rozhlasová tančírna tradičně oslavuje výročí vzniku samostatného československého státu. Záznam večera proto uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice v pondělí 28. října od 18 hodin.

Rozhlasovou tančírnu hostil českobudějovický Metropol už popáté. První akce v roce 2015 připomněla sto let od narození jedné z nejvýraznějších osobností swingu - Franka Sinatry, v roce 2016 zazněly slavné melodie první republiky, v roce 2017 složili poklonu Elle Fitzgerald jako hosté Anna a Felix Slováčkovi a v loňském roce oslavil sté výročí založení Československa výhradně českými písničkami Vojtěch Havelka.

autoři: Miroslav Tichák , Jiří Kasal
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?