Rekord v počtu získaných vysokoškolských titulů drží Jaroslav Maxmilián Kašparů

23. září 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Maxmilián Kašparů

Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr.h.c. je mimo jiné oficiálním držitelem rekordu za největší počet vysokoškolských titulů v České republice. Svérázný muž, katolický kněz a psychiatr žije ve vesnici Rynárec.

Pochází ale z nedaleké Žirovnice. „Já jsem dokonce jeden z posledních rodáků z Žirovnice. Na počátku padesátých let se už jezdilo rodit do porodnice v Počátkách, ovšem maminka v době těhotenství četla nějakou knihu o záměně dětí v porodnici, která u ní vybudila obavy a rozhodla se raději rodit doma,“ vypráví.

„Původně jsem se chtěl věnovat kumštu, rodinné konsilium rozhodlo jinak,“ popisuje Max Kašparů, jak se dostal ke studiu medicíny.

„Babička sice říkala, buď pekařem, protože lidi budou neustále hladoví, nebo se vyuč hřebenářem, protože vši nikdy nepominou,“ směje se. „Dědeček byl ale praktický člověk a ten mi řekl, máš na to jít na medicínu,“ vysvětluje, jak se dostal nejdříve ke studiu stomatologie.

Nicméně během studia na nynější 1. lékařské fakultě v Praze ho zaujala psychiatrie a tak se po absolvování zubního lékařství rozhodl pokračovat ve studiu všeobecného lékařství a následně se specializovat v psychiatrii.

Vyprávění o tom, jak se Jaroslav Maxmilián Kašparů dostal ke studiu na dalších školách i o tom, jak se šedesáti letech naučil další jazyk, uslyšíte v pořadu Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio