Putimská kronika skrývá krásné ilustrace. Dnes už ale kronikářka píše na počítači a využívá fotografie
Spisovatelkou, nakladatelkou a také kronikářkou obce Putim na Písecku je Jaroslava Pixová. „Nikdy jsem si nemyslela, že budu psát, ale vždycky jsem se zajímala o historii, dělala rodokmeny a snažila se co nejvíc dozvědět, tak to padlo na mě, když se hledal nový kronikář,“ říká.
Putim má bohatý archiv kronik. „Máme farní kroniku, která se psala od 18. století, nejdřív latinsky, potom německy a až pak česky. Potom máme školní kroniku psanou od roku 1887 a ještě hasičskou od roku 1907,“ vyjmenovává.
Ve všech je podle Jaroslavy Pixové věnovaný prostor i dění v obci. Navíc se o historii Putimi dochovala ještě jedna kniha. „Napsal ji učitel Josef Koch a zabývá se v ní každým domem. Když se pak za druhé světové války nesmělo psát a kroniky byly zapečetěné, tuhle knihu u sebe uschoval místní rodák profesor Adámek a ještě ji obohatil,“ vysvětluje.
Klasická obecní kronika se v Putimi píše od roku 1915, tedy o pár let déle, než její vedení nařídil zákon nově vzniklé republiky. Do poloviny 20. století události zapisovali převážně učitelé, pak lidé nejrůznějších profesí.
Čtěte také
Jaroslava Pixová kroniku převzala v roce 2000. K historii obce měla vždy blízko, z Putimi pochází a dokonce dodnes žije v rodném domě naproti Kamennému mostu. Místním rodákem je také její manžel.
Předchozí kronikářka nastavila Jaroslavě Pixové podle jejích slov laťku velmi vysoko. „Její manžel krásně maloval, takže to ilustroval a ona tam navíc psala svoje vzpomínky. Když jsem potom začala psát já, snažila jsem se tomu nějak dostát, takže jsem vždycky žádala svého syna, aby mi něco namaloval, ale jemu se moc nechtělo. Potom se toho ujala moje kamarádka,“ vysvětluje.
„Když jsme potom dopsali celou tu knihu, tak jsme se s panem starostou domluvili, že dál kroniku povedu elektronicky a budeme ji tisknout. Takto tam můžeme dávat k fotografie, kvůli kterým jsme stejně měli ještě dokumentační přílohu,“ dodává.
Související
-
Kronikář by nikdy neměl zůstat jako sám voják v poli, říkal zapisovatel událostí obce Řípec
„Já se ani neloučím, de facto.“ To jsou závěrečná slova z loňského rozhovoru s kronikářem Řípce Jaroslavem Fišerem, který v květnu 2020 zemřel. Nabízíme proto vzpomínku.
-
Velmi podrobná je kronika města Tábor. Václav Šedivý totiž zapisuje aktuální události každý den
Vysokoškolák a učitel, vyučený řezník a teď navíc kronikář. Zajímavé životní role spojil Václav Šedivý z Tábora. Jako kronikář je navíc velmi pečlivý a zapisuje denně.
-
Kronikář Mišovic, bývalý důlní inženýr, přidává ke svým zápisům i různá doporučení
Z druhého konce republiky přišel do obce Mišovice na Písecku kronikář Pavel Suček. Pochází z Ostravy, kde pracoval jako důlní inženýr. Pak koupil chalupu v jižních Čechách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka