První díl putování po stopách Jana Žižky: Co vlastně víme o Trocnově
Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavínu se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili. A víte, že dnešní obec Trocnov vlastně celá staletí vůbec Trocnovem nebyla?
A víte, že Jan Žižka byl dvakrát ženatý a obě jeho manželky nesly jméno Kateřina? Dlouho se také nevědělo, jak se jmenovali rodiče Jana Žižky.
Historik Jan Šimánek při procházce trocnovským areálem Památníku Jana Žižky prozradí, že to byli Řehoř a Johana. A dozvíte se také, že Jan Žižka měl podle všeho i sourozence a to dokonce dva.
Že jsme se takové informace ve škole nikdy neučili? Ano, je tomu tak.
„Například jména jeho rodiny jsou zapsána v krumlovském nekrologiu, což je zápis z roku 1400, který označuje, za které zemřelé se má sloužit v daný den mše,“ vysvětluje Jan Šimánek s tím, že mši nechal sloužit přímo Jan Žižka.
Tyto a další objevy jsou ale novodobějšího data a dříve zkrátka známé nebyly. Stejně tak se příliš neuvádělo, že dnešní Trocnov byl původně Zaluží a nové jméno dostal až v roce 1949, kdy minulý režim udělal z Jana Žižky svého hrdinu.
Související
-
Co dělal Jan Žižka před husitskými válkami? Ve starých spisech se příliš indicií nedochovalo
Pomník s podobiznou Jana Žižky stojí ve vesnici Čeřejov na Českobudějovicku. Slavný vojevůdce, který se narodil v nedalekém Trocnově, tu totiž ve 14. století měl statek.
-
Wortnerův dům vznikl ze dvou židovských domků. Prý se tu také zadlužil Žižka
Cimbuří, věžičky, postranní okénka. Wortnerův dům v ulici U Černé věže v Českých Budějovicích působí jako pevnost, jako by do ulice ani nepatřil. Stojí zde však stovky let.
-
K Sudoměři se vrátil Jan Žižka a s husity opět odolal přesile
Před 596 lety, 25. března 1420, se odehrála slavná bitva u jihočeské Sudoměře. Jak asi boj vypadal, mohli lidé zjistit při sobotní rekonstrukci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.