Prohlídka hospodářské části kláštera ve Vyšším Brodě i vzpomínky herců Františka Němce a Petra Kostky
Před 110 lety se Vyšší Brod a okolí dočkaly zásadní události, oficiálního spuštění elektrické železniční trati, takzvané Lipenky. Ta by ale asi nevznikla, kdyby se do věci tehdy nezapojil vyšebrodský cisterciácký klášter, který tou dobou už totiž měl vlastní elektrárnu.
Na malou exkurzi do hospodářské části vyšebrodského kláštera se můžete vydat prostřednictvím magazínu Vltavín. Redaktora Zdeňka Zajíčka provedl převor Justin Jan Berka a řeč byla nejen o elektrárně.
V pořadu také připomeneme historika Jiřího Zálohu a poslechneme si vzpomínky herců Františka Němce a Petra Kostky.
Související
-
Libuše Havelková se narodila v Českých Budějovicích, za války musela na nucené práce do Německa
„V Berlíně jsme byli v továrně, pak nás přestěhovali i s celou fabrikou do solného dolu, kde jsme denně fárali,“ vzpomínala herečka Libuše Havelková na své nucené nasazení.
-
Tak to doma dobře oslavte, však vy víte jak. Tato věta stála komentátora Vladimíra Váchu místo
Vladimíra Váchu si možná pamatujete z celostátního vysílání televize nebo rozhlasu, ale velkou část života strávil na jihu Čech. Dlouho pracoval v budějovickém rozhlase.
-
U Muckova zůstalo po těžbě mnoho podzemních prostor, zdejší vápenec byl proslulý svou čistotou
Je zajímavé, jaké a jak důležité doly a lomy v jižních Čechách máme. Do některých z nich se podíváme. Uslyšíte například archivní reportáž z muckovských mramorových lomů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.