Přibývá dětí s depresemi a úzkostmi. Některé školy se proto snaží víc pečovat o duševní pohodu žáků
Týden pro takzvaný wellbeing, který by měl pomoci zlepšit duševní pohodu žáků a studentů, vrcholí na vybraných školách v Česku. Podle údajů Národního ústavu duševního zdraví se právě psychické zdraví dětí zhoršuje. Průzkumy mimo jiné ukazují, že až 40 procent deváťáků projevuje nějaké příznaky deprese. Některé školy se proto snaží situaci řešit. Patří mezi ně základní škola v Borotíně na Táborsku, která se k akci Týden pro wellbeing připojila.
Wellbeing není pro děti v borotínské škole neznámým pojmem. „Já si pod tím představuji, že podporujeme, abychom se tady cítili dobře a aby nás to tady bavilo,“ říká jedna z žaček.
Základní škola v Borotíně pojala Týden pro wellbeing jako příležitost podpořit všeobecné povědomí o tomto tématu spojeném s pohodou, klidem a zvládáním stresu. „Dlouhodobě sledujeme, že když jsou děti v klidu a v pohodě, jsou jejich vzdělávací výsledky na daleko lepší úrovni,“ vysvětluje ředitelka Lenka Pípalová.
Čtěte také
Škola uspořádala i anonymní anketu, ve které se mimo jiné objevily otázky týkající se pomoci. „První byla, jestli mají ve škole spolužáka, který by jim dokázal pomoci, a druhá, jestli mají ve škole dospělého, který by dokázal pomoci. Většinově mají děti alespoň jednoho takového člověka. Žádný respondent nezvolil odpověď, že ve škole není nikdo, kdo by mu pomohl, což je pro nás veliká pochvala,“ uvádí ředitelka.
Podle koordinátorky projektu Jany Průšové z Místní akční skupiny Krajina srdce se do Týdne pro wellbeing zapojila polovina oslovených škol. „Připojily se mateřské školy i základní školy a každý to pojal po svém. Forem bylo několik, třeba i grafická, někde vytvořili informační materiály, ale hlavně šlo o povídání,“ popisuje.
Už na základní škole by se děti měly naučit pracovat s emocemi, zvládat stres nebo si říct o odbornou pomoc. Počítá s tím připravovaná reforma výuky, která by měla platit od září 2027.
Související
-
Dětem musí být ve škole dobře, to není třešnička na dortu, ale korpus, myslí si koordinátorka
V Česku chodí děti do školy nejméně rády ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podle jejích údajů roste i počet dětských úzkostí a poruch chování.
-
V Nadějkově se podařilo získat nové žáky do malotřídky. Škola je díky tomu finančně soběstačná
S úbytkem žáků v malotřídních školách se potýkají české obce. Třeba v Nadějkově na Táborsku se ale podařilo malotřídku udržet. Teď má dětí dostatek, učí se ve dvou třídách.
-
Sebevražedné sklony, poškozování, poruchy příjmu potravy. Vážných problémů mládeže přibývá
Mají úzkosti, deprese, ubližují si nebo pro ně život nemá cenu. A to jim je teprve „náct“. Zároveň chybí psychiatři a čekací doby u psychologů jsou dlouhé. Existuje řešení?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán ztrácí v Sýrii důležitého spojence. Rusko si hrálo na velmoc, na kterou nemělo, říká politický geograf
-
Skončili televizní Zrádci. ‚Vítězka si to zaslouží, lež o dědečkovi ale pro mě byla moc,‘ říká finalistka
-
V novém vedení Pirátů bude i Richterová. Členové strany si ji zvolili jako čtvrtou místopředsedkyni
-
Konec svěřenského fondu? ‚Rozsudek ke střetu zájmů je průlom, není možné ho bagatelizovat,‘ říká Mejzlík