Na terapeutickém pískovišti děti prozradí, co je trápí. Krizové centrum v Prachaticích má lepší zázemí
Krizové centrum v Prachaticích vyhledávají lidé v posledních letech stále častěji. I proto se tam rozhodli rozšířit a zmodernizovat prostory. Díky tomu můžou odborníci lépe řešit problémy celých rodin třeba během rozvodů a v dalších obtížných životních situacích.
„Máme tu stavebnice, autodráhu. Děti hodně reagují na terapeutické pískoviště, to je jedna z metod, se kterou v krizovém centru pracujeme. Je to takový stabilizační prvek, děti můžou postavit, co je trápí, nebo si tam odžít různé emoce, témata. Můžeme tam hledat i nějaká řešení v této symbolické rovině,“ popisuje vedoucí centra Lenka Turková.
Prachatické krizové centrum letos rozšířilo své služby o asistované kontakty. „O to byl velký zájem, jak ze strany odborníků, tak ze strany klientů. Projekt jsme mohli zavést do praxe díky podpoře ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává vedoucí.
Na krizové centrum se obrátila třeba maminka desetiletého Tomáše. „Přišli s tím, že se v poslední době chová jinak než dřív. Je uzavřený, nechodí za kamarády, je často nemocný. Při konzultacích se nám Tomáš svěřil, že se jeho rodiče rozvedli a jeho trápí, že za to může on. Tak jsme přizvali i oba rodiče,“ vypráví Lenka Turková.
Krizové centrum se v letošním roce rozšířilo. „Pro velký zájem a potřebnost jsme prostě potřebovali expandovat. Podařilo se nám připravit jednu velkou místnost, kde je i dětská herna pro práci s dětskými klienty, vzniklo perfektní zázemí pro naše pracovníky, kteří to také potřebují, a čekárna. S vybavením nám pomohly nadace, město, ministerstvo,“ uvádí Silvie Galdia, vedoucí sociálních služeb Portus Prachatice.
Krizové centrum zdarma nabízí pomoc dospělým, seniorům i dětem od šesti let. Přijít můžou děti i samy bez doprovodu rodičů. Kromě rozvodů řeší odborníci třeba šikanu, výchovné problémy nebo domácí násilí.
Související
-
Sebevražedné sklony, poškozování, poruchy příjmu potravy. Vážných problémů mládeže přibývá
Mají úzkosti, deprese, ubližují si nebo pro ně život nemá cenu. A to jim je teprve „náct“. Zároveň chybí psychiatři a čekací doby u psychologů jsou dlouhé. Existuje řešení?
-
Podpůrná skupina pro lidi, kteří prochází takzvaným coming outem, vznikla v Českých Budějovicích
Sdílet pocity, zkušenosti i obavy ze zveřejnění své sexuální orientace budou moct lidé v Českých Budějovicích. Vznikla tu terapeutická skupina na podporu při coming outu.
-
Pedagogicko-psychologické poradny jsou přetížené, českobudějovická už nepřijímá žádosti o vyšetření
Pedagogicko-psychologické poradny na jihu Čech čelí dlouhodobě nárůstu zájmu klientů a nedostatku personálu. Velký nápor zažívají hlavně kvůli vyšetřením školní zralosti.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy
-
Vlakem levně a vsedě? Mezi metropolemi je to v pátek a v neděli těžší, jízdenku kupte aspoň tři dny dopředu
-
‚Vyhlášení stanného práva bylo neústavní.‘ Opoziční strana chce odvolat jihokorejského prezidenta