Přemnožení mravenci zničili část úrody třešní a višní. Ovocnáři jim v tom nedokáží zabránit
V ovocných sadech na jihu Čech zůstávají tisíce třešní na stromech i po sklizni. Jsou ale poškozené od mravenců, kteří se letos přemnožili. Ovocnáři vyčíslili škody na několik stovek tisíc korun.
„Třešeň je celá vyžraná, zůstane tam jenom slupka. To samozřejmě nelze sklízet, třesně zůstanou na stromě. Je jich tady docela dost, zhruba pět až deset procent podle odrůdy a zrání. Škody v letošním roce na třešních jsou u nás kolem 200 až 300 tisíc,“ popisuje ředitel Zemcheby Chelčice Jaroslav Muška.
V sadu je stále možní narazit také na obydlí mravenců. „Tím, že jsou přemnožení, tak prostě těch hnízd je oproti jiným rokům mnohem víc. A v zásadě jim nic nebrání v tom, aby se dál množili a dál způsobovali nějakou škodu na ovoci,“ dodává Jaroslav Muška.
Entomolog Oldřich Pultar vidí za přemnožením mravenců několik důvodů. „Sady byly zatravněny, tím se vytvořily hnízdní podmínky pro mravence obecného. Dále rušení širokospektrálních pesticidů. Spousta mravenců se likvidovala spolu s jejich hlavním potravním zdrojem, jako jsou mšice a podobně. V letošním roce se projevilo to, že na celém území selhala ochrana proti mšicím,“ uvádí.
Čtěte také
Ochrana ovoce před mravenci je obtížná. „Chemické ochranné prostředky nemůžeme použít, protože máme nějakou ochrannou lhůtu na rezidua, a tu bychom nesplnili. Jediná možnost je, že pokud mulčujeme trávu pod sadem, rozhrneme to hnízdo. Ale oni jsou šikovní, během dvou dnů ho zase obnoví,“ líčí Jaroslav Muška.
Mravence z třešní se částečně podařilo v malém sadu odlákat ovocnáři Antonínu Steinocherovi z Třebenic na Prachaticku. „Jak nám letos první odrůda začala praskat, házeli jsme plody pod stromy a mravenci přestali na ty stromy lézt,“ prozrazuje.
Pokud setrvá teplé počasí až do podzimu, můžou mravenci způsobit další škody na raných odrůdách jablek a také na švestkách.
Související
-
O třešeň menší než 28 milimetrů není zájem. Zemědělcům se pěstování nevyplácí, sady mizí z krajiny
Bohatou úrodu třešní si pochvalují jihočeští ovocnáři. Část plodů ale zničily deště, třešně popraskaly. To ale není jediný důvod, proč mají pěstitelé problémy s odbytem.
-
Rušení chovů, možná propouštění zaměstnanců. Také zemědělci pociťují nárůst cen energií i nafty
Po třiceti letech ruší Zemědělské obchodní družstvo Borovany chov prasat. Navýšení cen energií a nafty už bylo po neustálém zdražování výrobních nákladů neúnosné.
-
Menší jihočeské farmy bojují o přežití. Zvyšují se jim náklady, zároveň přichází o zákazníky
Některé menší jihočeské farmy mají problémy s odbytem svých výrobků. Po nárůstu nákladů musely zdražit. Prodeje za vyšší ceny váznou a farmáři se dostávají se do problémů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jsem Roman Kafka, dlužím miliony, ale nejsem podvodník. Brutálně mě vydírají, tvrdí soudce
-
ONLINE: ‚Panika a kolaps.‘ Ukrajinští vojáci přirovnávají ústup z Kurské oblasti k hororovému filmu
-
Advokát chce bránit jmenování Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní. Podal návrh Ústavnímu soudu
-
Policie zadržela soudce Kafku, kterého podezírá z podvodu. Škoda je přes 11 milionů, může být ale vyšší