Před 55 roky mladí lidé v Budějovicích stavěli stany, aby se dostali na koncert Swinging Blue Jeans v Sokolovně
Se začátkem letošního jara se psalo o tom, že před šedesáti roky bylo vydáno první album kapely, která nejvíce ovlivnila rockovou i populární hudbu, tedy Beatles. Tehdy v roce 1963 byli však John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr součástí velké horečky zvané mersey beat, která měla hlavní zázemí Liverpoolu.
Beatles byli jednou z nejúspěšnějších kapel tohoto stylu, který vládnul vkusu mládeže těch časů i v dalších městech Velké Británie a po celém světě, včetně Československa. A je přirozené, že první píseň pořadu Světla ramp bude právě od Beatles – titulní song onoho prvního alba Please, Please Me.
Beatles byli jistě z dnešního pohledu nejznámějšími reprezentanty stylu, který dostal jméno podle časopisu Mersey Beat vydávaného studentem Billlem Harrym, spolužákem Johna Lennona, jenž do něj přispíval.
Největší devíza Beatles spočívala v tom, že prokazovali autorské schopnosti, na rozdíl od liverpoolských konkurentů, kteří v některých případech měli velikánský úspěch s písničkami Lennona a McCartneyho, například zpěvák Billy J. Kramer s kapelou Dakotas nebo Fourmost. Většina liverpoolských kapel šla cestou svěžích coververzí amerických hitů jako hvězdní, výborně zpívající a k folk-rocku inklinující Searchers.
I z jihočeského pohledu lze pohlížet na další legendární liverpoolskou kapelu Swinging Blue Jeans. Swingující modré džínsy vystoupily v roce 1968 například v Třebíči, ale i v Českých Budějovicích, kde si lidé prý postavili stany, aby se dostali k lístkům na jejich koncert v Sokolovně.
Čtěte také
Swinging Blues Jeans byli silní zvlášť na pódiu a jejich koncerty v nejoblíbenějším klubu těch časů, tedy v Cavern, Jeskyni, byly prý zvlášť elektrizující a dokonce prý nejatraktivnější. A tak lze těm, kdo navštívili třeba i budějovické vystoupení Swinging Blue Jeans, jenom závidět, byť kapela měla časy svých úspěchů dávno za sebou.
Jednou z nejslavnějších liverpoolských kapel času mersey beatu, avšak zároveň se hudebně odlišující byli Gerry and the Pacemakers. Hlas vůdčí osobnosti kapely, zpěváka a kytaristy, již nežijícího Gerryho Marsdena měl v sobě zvláštní melancholii. V hudebním výrazu Gerryho a Pacemakers bylo cítit méně rokenrolu, ale více popu.
Hitparádové úspěchy kapely v roce 1963 byly strhující. Tři jedničky za sebou doma ve Velké Británii. A tou poslední byla starší muzikálová skladba You´ll Never Walk Alone, Nikdy nepůjdeš sám, slavných autorů Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina II. Díky Gerry and the Pacemakers se stala liverpoolskou fotbalovou hymnou, kterou dodnes jako chorál zpívají před zápasem fanoušci FC Liverpool na stadionu Anfield Road, a jde přitom mráz po zádech
Mersey beat (sound) byl jen několikaletou epizodou a s výjimkou Beatles, a snad Searchers, ostatní kapely zamířily především do kabaretů. Jenže ty jednoduché, melodické a dobře zazpívané písničky zrozené před šedesáti roky si své kouzlo uchovaly dodnes.
Související
-
Hody, hody doprovody! Vajíčka (a nejenom velikonoční) v lidových, folkových i rockových písničkách
K velikonočním svátkům neodmyslitelně patří malované kraslice. Proto budou mít vajíčka, a nejenom velikonoční, v tomto svátečním vydání pořadu Světla ramp výsostnou pozici.
-
Je totiž neděle a mám dost času. Neděle může být v písničkách šťastná, zasněná i zlá
Květná neděle nás uvedla do Svatého týdne. I když je neděle samozřejmě sváteční vždy, tato je výjimečná. Světla ramp jsou tedy tentokrát oslavou neděle v obecnějším smyslu.
-
Ženy a dívky ve zpěvu – Schovanky, Krystalky, Inkognito kvartet, Allanovy sestry, ale také Vesna
Dívky, respektive ženy se budou tentokrát pomyslně vyhřívat pod Světly ramp, neboť na programu jsou ryze sestavy něžného pohlaví. Do ženského světa vás uvedou Schovanky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.