Ženy a dívky ve zpěvu – Schovanky, Krystalky, Inkognito kvartet, Allanovy sestry, ale také Vesna
Dívky, respektive ženy se budou tentokrát pomyslně vyhřívat pod Světly ramp, neboť na programu jsou ryze sestavy něžného pohlaví. Do ženského světa vás uvedou Schovanky.
Od české legendární ženské country kapely zahrajeme nahrávku z roku 1981 písničky Pavla Skalického a textaře Vladimíra Poštulky Kluk s udicí. A to už měly Schovanky za sebou zhruba desetiletou historii, kterou až do současnosti tvořily hudebnice a zpěvačky různých generací, včetně Věry Martinové, a nejedná se tedy o nějaký jednolitý vývoj.
Víceméně zapomenutou je česká bigbeatová skupina Crystal. Natočila v 60. letech v rozhlase pár převážně merseybeatových hitů zpívaných Jaroslavem Nevrklou, vůdčím členem kapely, s níž třeba v začátcích zpívala Věra Křesadlová.
V rámci kapely se však vykrystalizovalo dívčí trio, tedy Jiřina Menšlová, Irena Kubáková a Eva Fatková. Krystalky měly česky zpívaný hit Tenhle kluk, což byla předělávka hitu zpěvačky Doris Troy, respektive Hollies. Ale od Krystalek zahrajeme anglicky zpívaný hit slavné americké dívčí skupiny s velmi podobným názvem Crystals – Da Doo Ron Ron.
Zřejmě nejznámější a nejlepší českou ženskou skupinou 60. let byl Inkognito kvartet. V jeho středu stála výjimečná zpěvačka vpravdě hlubokého kontraaltu Věra Nerušilová. Repertoár Inkognita kvartetu zahrnoval široké spektrum od swingu přes spirituály, trampské písničky, přetextované zahraniční hity, divadelní songy až lidovkám.
Podobně jako u Schovanek se složení souboru měnilo. Vystřídaly se v něm životní partnerka spisovatele Josefa Škvoreckého Zdena Salivarová i z televizních obrazovek dříve známá Indra Střítezská-Vostrá nebo legenda jazzového vokálu Jana Koubková. Nejstabilnější oporou Inkognita kvarteta byla však právě Věra Nerušilová, která v pořadu na zlatá léta kapely zavzpomíná.
Čtěte také
Už bylo zmíněno jméno Jany Koubkové. Tato výrazná česká jazzová zpěvačka měla v 80. letech ženskou vokální skupinu Hot tety, v níž se vystřídalo více zpěvaček včetně Jitky Vrbové nebo Marcely Famfulové. Dá se říci, že postupem času měly Hot tety charakter spíše příležitostného souboru. A v roce 1988 natočily s orchestrem Slávy Kunsta jeho skladbu To by v tom byl čert se scatující Janou Koubkovou.
Nejpopulárnější ženská skupiny posledních let má poetické jméno Vesna, tedy skupina zpěvačky a textařky Patricie Fuxové, kterou si vybrala jako předskokana i skandinávská zpěvačka Aurora. V listopadu 2018 Vesna vydala debutovou desku Pátá bohyně, za kterou získala nominaci Ceny Anděl jako Objev roku. Na albu je i společný duet Patricie a Vojtěcha Dyka.
Čas izolací a karantény před třemi roky Vesna nakonec využila k přípravě dalšího alba Anima. Z této desky vám zahrajeme snově působící skladbu s imperativem v názvu – Nezapomeň!
A z roku 2020 se ponoříme hodně hluboko do minulosti v písničce na rozloučenou Vaya Con Dios, kterou nejvíce proslavila manželská dvojice kytarista Les Paul a zpěvačka Mary Ford. S českým textem Zdeňka Borovce ji v roce 1955 s orchestrem Karla Vlacha pod originálu věrným názvem Buď sbohem natočily Allanovy sestry.
Související
-
Volá meziměsto, zde Alfons, Hallo, Boss, Hallo, Ano, pane Jiří – zkrátka písničky s telefonem
Telefon jako komunikační prostředek je jedním ze symbolů moderní civilizace a s ní spojené populární kultury. A telefonu se tak nemohli vyhnout ani textaři písniček.
-
Červená aerovka byla nejznámější písničkou Rudolfa Pellara, muže krásného hlasu a velkého záběru
„Červenou aerovku složil Zdeněk Petr, výborný rozhlasový režisér, který velmi dbal na to, aby zpěváci zpívali správně česky,“ vzpomínal na svůj největší hit Rudolf Pellar.
-
Posledního z velkých skladatelů populární hudby 20. století Burta Bacharacha učil i Bohuslav Martinů
Ve věku 94 let odešel král autorů populárních písniček Burt Bacharach, také pianista a producent. Jeho songy, které psal společně s Halem Davidem, patřily k těm nejlepším.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.