Písně sametové revoluce aneb Zastavení u působivého alba vyvolávají atmosféru doby před 35 roky
Pod Světly ramp uctíme sváteční a v českých novodobých dějinách velice důležité datum 17. listopadu písničkami, které lze z většiny nazvat protest songy. Nepůjde jenom o dílka klasických písničkářů – bojovníků, ale vybrali jsme pro vás též skladbičky, jež zahrnují osten protestního humanistického názoru, ovšem svým hudebním charakterem patří nejspíše do hlavního proudu populární hudby.
Zároveň mohou být zajímavým dokumentem doby, jako právě v prvním případě Veselá revoluce zpívajícího jindřichohradeckého právníka Iva Jahelky.
Tu zahrnuje unikátní kompilační deska Písně sametové revoluce, která se objevila přesně před deseti roky zásluhou vydavatele Tomáše Padevěta k pětadvacátému výročí listopadových přelomových událostí roku 1989 a vyvolala velký zájem kupujících na Národní třídě právě 17. listopadu roku 2014.
Té, jakož i další, dramaturgicky obdobně zaměřené, ale ještě šířeji pojaté antologii od stejného vydavatele se budeme věnovat. A tak svorníkem necelé půlhodinky bude povídání právě s Tomášem Padevětem, provázené zejména písničkami Sametové revoluce s Ivanem Hoffmanem, Martou Kubišovou, Spirituál kvintetem a dalšími.
Související
-
Jaroslav Samson Lenk ve své písničce Sedmnáctého listopadu vítal svobodu, „věrnou milou tuláků“
Víceméně málo známá je píseň, která má přímo v názvu 17. listopad. Napsal ji Jaroslav Samson Lenk, a je tedy přímým působivým ozvukem těch vzrušujících okamžiků.
-
Blues pro slušný lidi s Jiřím Dědečkem, Náměšť s Jaroslavem Hutkou i Kanárek Jana Buriana od Tří lvů
V předvečer 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii, se vrátíme ke třem koncertům písničkářů, kteří dláždili cestu ke konci totalitního režimu v Československu.
-
Šedesát let starý film Kdyby tisíc klarinetů – to jsou hlavně nestárnoucí písničky a hvězdy
Český hudební film Kdyby tisíc klarinetů se už v době těsně po premiéře zařadil ke snímkům, ke kterým se lidé rádi vracejí. Největší zásluhou na tom ovšem mají písničky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka