Mějte svoje srdce na dlani, tak otevírala Naďa Urbánková svou českobudějovickou rozhlasovou půlhodinku
„Mějte svoje srdce na dlani a pokuste se vypustit svou duši do prostoru a já vám slibuju, že za pouhou půlhodinu vám moje Laskavé vlny tyto dvě nejdůležitější součástky vašeho životního motoru vrátí do vaší tělesné schránky jako nové. Tedy pokusím se o to.“ Tak začínala Naďa Urbánková svůj pořad na Českém rozhlase České Budějovice, na frekvenci 106,4 FM, Laskavé vlny.
Jednu ukázku z jedné půlhodinky, v níž pětinásobná Zlatá slavice vzpomínala na svůj první vstup do legendárního divadla Semafor, jsme pro vás pod Světly ramp přichystali u příležitosti nedávného odchodu Nadi Urbánkové, velké postavy české pop music.
Vlak do dětství, Rock Me Back to Little Rock, to byl hit countryové zpěvačky Jan Howard pohotově otextovaný Jiřím Grossmannem a přezpívaný Naďou Urbánkovou v roce 1970 za doprovodu Country Beatu Jiřího Brabce.
Pokud bychom se jejím názvem měli řídit a zamířit vlakem do dětství Nadi Urbánkové, tak by bylo dobré zmínit, že její dívčí přímení znělo Balabánová a že se narodila v poslední červnový den roku 1939 v Nové Pace a vystudovala střední zdravotní školu.
Čtěte také
Ale jistě o dost dříve vstoupily do jejího života písničky. „Já si myslím, že ledva jsem se narodila, tak jsem slyšela zpívat maminku a potom moje sestry. Všechny tyto dámy byly velmi muzikální. Maminka zpívala jednu písničku, kterou jsme milovaly všechny – Osiřelo dítě. To jsme vždycky plakaly.“
Ve vzpomínkách paní Nadi Urbánkové, vynikající zpěvačky a půvabné herečky, se projdeme její cestou ke slávě a přidáme k tomu hrst písniček, některých velmi málo hraných a známých – jako Křišťálový kout, Povídal nám jeden zpěvu znalec (semaforský duet s Věrou Křesadlovou), Tvář bělavou láskou proměním nebo Můj den skončil.
Naďa Urbánková byla skvělou interpretkou s perfektní dikcí, přesvědčivým výrazem i s náznaky italského belcanta. A o tom s paní Naďou Urbánkovou autor pořadu také před časem mluvil. „Já jsem chodila kdysi na hodiny zpěvu k jedné paní profesorce a ta mě začala učit jako mezzosopranistku pro operu. Já bych bývala byla operní zpěvačkou, kdyby pro mě nenastalo divadlo Semafor. A tam jsem věděla něco o tom, jak mám vést zpěv a jak mám dýchat. Nechtěla jsem se jako zpěvačka podobat třeba Lorettě Lynn, ale chtěla jsem být vždycky sama sebou. A to belcanto bylo důkazem, že mě paní profesorka vedla správným směrem.“
Související
-
Laskavé vlny a oblíbené písničky posílala Naďa Urbánková posluchačům i od Tří lvů
„Jako bych přijela domů. Pro českobudějovický rozhlas jsem dělala Laskavé vlny s velkou radostí. Jižní Čechy mám ráda, i když ne vše, co jsem tady zažila, bylo šťastné.“
-
Mezinárodní den coververzí, spojení veršů básníka Adolfa Heyduka s pop music a také únorové songy
Je to zánovní a trochu zvláštní, ale vlastně pěkný svátek. Na 5. února připadá Mezinárodní den coververzí, tedy předělávek a reinterpretací originálních songů.
-
Plesová sezóna v písničkách. Rychlá návštěva bálu mysliveckého, maškarního, královského i dřevorubců
Ať už jste vášnivými příznivci tance a zábavy, či nikoliv, jistě víte, že v plném proudu je již plesová sezóna. A tuto radost z plesání doprovodíme tematickou půlhodinkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.