Pořádnou porci skvělé muziky s velkými jmény nabídne opět Jihočeský jazzový festival
„Je jazzovou superstar ohroženého druhu. Tak silné spojení s historií této hudby vám již dnes poskytne málokdo.“ To slibuje Jiří Grauer, dramaturg a vedle Jana Nedvěda duše Jihočeského jazzového festivalu, a má na mysli vynikajícího černošského altsaxofonistu Bobbyho Watsona, jenž vystoupí v sobotu 6. srpna na českobudějovickém Piaristickém náměstí.
Tento prostor patří mezi oblíbená místa řady hudebníků. „Piaristické náměstí je mezi jazzmany považováno za jednu z nejkrásnějších městských scén v Evropě. V minulosti se tak přímo z pódia vyjádřili třeba držitel mnoha cen Grammy, americký pianista Eddie Palmieri i jeden z nejvyhledávanějších světových basistů a zpěvák Avishai Cohen,“ dodává Jiří Grauer.
Jihočeský jazzový festival ČEZ 2022 začne 1. srpna v kavárně Coffee on the Go koncertem česko-slovenské formace Colorful People (i s českobudějovickou rodačkou Lenkou Novotnou).
Kromě výše zmiňovaného Bobbyho Watsona se na festivalu představí držitel několika klavírních cen Harold López-Nussa s kubánskou kapelou, nizozemský rapper a beatboxer Andy Ninvalle v doprovodu kvartetu Ondřeje Štveráčka s premiérou této spolupráce, unikátní big band s prvky elektronické hudby Cotatcha Orcherstra a také další držitel ceny Grammy, turecký bezpražcový kytarista Cenk Erdoğan.
Interpreti kromě Piaristického náměstí zahrají například na Sokolském ostrově, v Českém Vrbném nebo u Rabenštejnské věže. Součástí festivalu je rozsáhlý doprovodný program, který pořadatelé připravují s českobudějovickou uměleckou platformou Artplac.
V doprovodném programu se představí například ukrajinsko-ruská kapela postavená přímo pro festival. Formace sdružuje dlouholeté kolegy a přátele, které spojuje jak láska k jazzu a improvizované hudbě, tak i silná solidarita se situací na Ukrajině.
Výjimečný z hlediska umístění i hudby bude ambientní projekt trumpetisty Oskara Töröka a skladatele Michala Rataje v rajské zahradě Dominikánského kláštera.
Na letošní Jihočeský jazzový festival, hlavní akci roku svého žánru na jihu Čech, vás pozveme s Jiřím Grauerem v půlhodinovém hudebním pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu.
Související
-
Karel Krautgartner byl jeden z nejlepších kapelníků, které jsem v životě potkal, vzpomíná Laco Déczi
„Rozhlasový orchestr Karla Krautgartnera byl ohromná škola. Naučil jsem se tam číst noty a lidi kolem měli velikou trpělivost. A Krautec byl vynikající muzikant i aranžér.“
-
Muzikant, který byl dle Glenna Millera nejlepším trombonistou, úspěšně spojil swing a boogie-woogie
Největší hvězda swingové éry Glenn Miller, sám spojený s tímto nástrojem, považoval vždy usměvavého Willa Bradleyho za nejlepšího trombonistu ze všech, které znal.
-
Evropská půlhodinka s Rakušanem Joem Zawinulem, scatující Švédkou i jazzovou Ódou na radost
Česká republika přebírá na půl roku předsednictví Rady Evropské unie. A tak do swingové a jazzové přehlídky tentokrát vstoupíme Ódou na radost, evropskou hymnou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.