Po výměně lamp na sídlišti v Jindřichově Hradci si někteří obyvatelé stěžují na tmu

20. listopad 2019 14:40

Téměř šest milionů korun investoval Jindřichův Hradec do výměny lamp veřejného osvětlení na největším sídlišti Vajgar. Město tak chtělo snížit náklady a eliminovat takzvaný světelný smog, který škodí lidskému zdraví. Někteří obyvatelé si ale stěžují, že teď je kolem domů příliš velká tma.

„Přijde mi, že je tu tma. Strach mám už jenom kvůli tomu, že všichni vidí do oken, ale já nevidím ven. Zdá se nám, že je hodně tma, když je třeba mlha, tu to neprosvítí,“ stěžují si na nové osvětlení lidé, kteří se po setmění pohybují na sídlišti Vajgar.

Tma mezi domy je podle nich od chvíle, kdy nechalo město vyměnit 40 let staré lampy za nové s LED technologií. „Stará svítidla dosvítila leckam, ale málo, nová mají intenzivní světelný tok, ale přísně regulovanou čáru svítivosti,“ vysvětluje certifikovaný metrolog Jaromír Suchánek.

Tím, že nové lampy už nesvítí všude okolo, objevují se na sídlišti místa, kde je téměř úplná tma. Jaromír Suchánek to ukazuje na přístroji, který měří intenzitu světla těsně nad povrchem. „Například v tomto místě na chodníku zaznamenáváme 0,1 luxu, ale na pěší komunikaci by mělo být průměrně sedm a půl,“ ukazuje.

„Tak jsou osvětlené střechy zaparkovaných vozidel, ale tady na chodníku je tma. Když tu bude díra nebo schovaný nějaký loupežník, tak se vystavuji riziku zranění nebo kriminální činnosti,“ dodává.

Také prodavačka malého obchodu s potravinami v přízemí panelového domu potvrzuje, že ze tmy před domy nemá dobrý pocit. „My máme do osmi otevřeno a normálně je tady tma, nevidíte ven, je to fakt hnusné,“ popisuje.

Čtěte také

Naopak maminka Petra, která s rodinou žije v pátém patře panelového domu, je s novým osvětlením spokojená. „Dřív se i v noci dalo chodit po bytě, aniž by někdo svítil. Mě osobně to světlo obtěžuje, prostě spánkový komfort nebyl, teď se to opravdu zlepšilo,“ říká.

Nové osvětlení sídliště má nejen snížit takzvaný světelný smog, ale také ušetřit náklady. Podle starosty Stanislav Mrvky by to mohlo být až 300 tisíc korun ročně. Stejné lampy chce radnice nechat nainstalovat i na dalších místech.

Jaromír Suchánek ale upozorňuje, že aby moderní osvětlení dobře sloužilo všem, tedy uspořilo peníze, bezpečně se pod ním cítili obyvatelé a eliminovalo světelný smog, není možné jenom vyměnit staré lampy za nové, ale je nutné se věnovat i jejich rozmístění. „Když nemáme kvalitně navrženou osvětlovací soustavu, pak mohou nastat takové situace, že máme tu lokální tmu,“ uzavírá.

Spustit audio

Související