Písničky o konci léta od básníků Vítězslava Nezvala a Miloně Čepelky, ale také třeba od Beach Boys

29. srpen 2022

„To léto tak brzo, tak rychle prchlo. Nedávno byl tu slunovrat.“ Tak slovy velkého českého básníka Vítězslava Nezvala, ve zhudebnění významného, především operního skladatele a dirigenta Václava Kašlíka a v zajímavém podání Josefa Zímy otevřeme přehlídku písniček „na konci léta“.

A hned vejdeme ve společnost jiného úctyhodného, ale žijícího českého básníka, textaře, herce a také dřívějšího spolupracovníka Českého rozhlasu České Budějovice Miloně Čepelky. Ten opatřil slovy písničku Konec léta s hudbou Václava Zahradníka pro Viktora Sodomu.

„To jsme vůbec nemysleli politicky, ale vrchní místa to tak vzala, a tak skladbu okamžitě zakázali,“ vzpomíná v pořadu Světla ramp Miloň Čepelka. Je to ovšem velmi dobrá píseň, bohužel, doposud přebývající v ústraní, i když se dočkala ještě jedné verze s Jiřím Helekalem a opět orchestrem Václava Zahradníka v 80. letech.

Zvláštní nostalgickou a místy i sentimentální náladu mají písničky z dvacet let starého alba brněnské kapely Kamelot v čele se zpěvákem, kytaristou a autorem Romanem Horkým. Ten tehdy sebral písničky z šuplíku a z trampského folkového mládí, na ty časy v písničkách zavzpomínal a pozval řadu přátel, kteří patřili do jeho muzikantského života.

Čtěte také

A i když z této desky nevzešel žádný hit, svůj osobitý půvab a hodnotu nepochybně má. I proto se album i jeho první písnička jmenují Pozdní návraty. Mezi dvacítkou songů dotýkajících se takového  stříbrného větru najdeme i ten s názvem Když léto končí se zpěvem Věry Horké, bývalé manželky frontmana Kamelotu Romana Horkého.

Roháči, toto jméno entomologického původu může vyvolat vzpomínku na také českobudějovickou kapelou, kterou prošla řada muzikantů z folku i bluegrassu a která natáčela i v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu. Ovšem s písničkou opět s Koncem léta v názvu máme na mysli Roháče z jiného kraje, tedy trampskou kapelou z Lokte nad Ohří. Tito Roháči natáčeli v plzeňském rozhlasu, na začátku 90. vyhráli Zlatou Portu a na albu z roku 2000 ke svému čtvrtstoletí mají i písničku jedné ze svých zpěvaček Olgy Maškové.

Do světa si odskočíme za legendární kalifornskou kapelou Plážových chlapců – Beach Boys. A současně na velmi příjemný nostalgický retrofilm Americké graffiti, který líčí s laskavým humorem poslední den prázdnin party studentů na malém americkém městě. Ten využil plejádu dobových hitů k navození nálady roku 1962, k němuž se se děj filmu vztahuje. Snímek uzavírá písnička Beach Boys All Summer Long, která je sice až z roku 1964, avšak její sladkobolná atmosféra odcházejícího léta a času nevinnosti ji pro film předurčila.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související