Před dvaceti roky zavítal na jih Čech legendární skotský písničkář Donovan, symbol šedesátých let
Jedním z dodnes působivých symbolů hlavně druhé hippie poloviny šedesátých let je skotský trubadúr Donovan Phillips Leitch, tedy zkráceně Donovan. Je tomu přesně dvacet let, co tato někdejší velká hvězda, přátelící i s Beatles, přicestovala na jih Čech.
Stalo se tak výrazným přičiněním Pavla Kopřivy, kapelníka známé kapely Folk Team, majitele FT Records a organizátora velkého festivalu Slunce ve Strážnici.
Na ty dny v pořadu Světla ramp zavzpomínal: „Donovana jsme přivezli s Jirkou Vondrákem, režisérem, který s ním dva roky předtím natočil dokument. Ale nebyl to jenom koncert na festivalu Slunce ve Strážnici. Já jsem s ním strávil tři dny. Nejdříve v Praze, kde byla tisková konference, a druhý den jsme ho vozili po jižních Čechách. Ukázali jsme mu Český Krumlov a dovezli ho do Třeboně. Tam pak byl naprosto úžasný večer, protože se hrály jenom jeho písně. Donovan byl velmi vstřícný, přátelský.“
Čtěte také
Catch The Wind, Colours, Sunshine Superman, Jennifer Juniper, Hurdy Gurdy Man nebo psychedelií šedesátých let silně ovlivněná písnička Mellow Yellow – všechny tyto hity dokáží zpětně navodit příjemnou atmosféru neopakovatelných šedesátých let.
A jednoho červencového večera roku 2002 o jednom z nich – o songu Jennifer Juniper, který v Čechách přezpíval Václav Neckář jako Čaroděje Dobroděje, legendární písničkář Donovan v rozhovoru v třeboňském hotelu Zlatá hvězda pověděl: „Je to trochu dětský song. Ale je také o Jennifer, což byla sestra Patti Boydové, herečky, pozdější partnerky George Harrisona a Erica Claptona. Měli jsme spolu takový platonický vztah. Skladbu jsem napsal těsně před odjezdem do Indie. Je v ní také cítit meditace. A je také o bohyních jako mladých pannách.“
Dvacet let od jihočeské návštěvy slavného písničkáře, zpěváka, kytaristy, hráče na harmoniku a autora Donovana, rodáka ze skotského Glasgow a britského konkurenta Boba Dylana, připomeneme vzpomínkami, ale také sestavou jeho velkých hitů.
Související
-
Písničkář Woody Guthrie ovlivnil Boba Dylana i Bruce Springsteena. Proslavil se také jeho syn Arlo
„Ta zem je tvá zem, ta zem je má zem. Od Kalifornie po New York Island. Tam můžeš bloudit, jak se ti zlíbí...“ To zpívali Rangers v české verzi songu Woodyho Guthrieho.
-
Osmdesátiletý Antonín Gondolán se proslavil písničkou Čekej a neplakej, ale hlavně je muzikantem
„Zpěvákem jsem se stal vlastně náhodou při natáčení ve studiu. Pokládám se však více za instrumentalistu než zpěváka,“ říká Antonín Gondolán, který slaví osmdesátiny.
-
Krátký a neklidný život Judy Garland, kterou proslavila písnička o duze a role Dorotky v muzikálu
„Vždycky buďte raději prvotřídním provedením sebe sama nežli druhořadým provedením někoho jiného.“ To bylo krédo velké hvězdy hudební zábavy Judy Garland.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.