Pečete skvělé dorty? Když složíte zkoušku z profesní kvalifikace, můžete se koníčkem oficiálně živit i bez vyučení
Potřebujete práci? Přišli jste o ni, nebo chcete změnu? V tom případě je podle lektorky a spolupracovnice ministerstva školství Markéty Drdové prvním a nejdůležitějším krokem uvědomit si, co chcete. Pokračovat v tom, co jste dělali dosud, nebo změnit profesní zaměření? V druhém případě se můžete vydat po cestě, která je dobře vybudovaná, ale málo známá.
„Ta cesta spočívá v tom, že se podíváte na stránku Národní soustavy kvalifikací, což je informační portál, kde je popsaných zhruba 1500 kvalifikací podle zákona o uznávání dalšího vzdělávání. Jsou to státem dané, ověřené kvalifikace. A co je pro vás důležité, jsou tam přesně dané podmínky, jak můžete tu kvalifikaci získat,“ popisuje Markéta Drdová.
Portál Národní soustavy kvalifikací tedy může být zajímavým zdrojem inspirace a také rádcem v tom, co pro změnu profese musíte udělat. „Když si projdete celý ten portál, zjistíte, jaké množství různých profesí existuje. Řada z nich by vás možná ani nenapadla, a přitom byste se v nich mohli cítit dobře a mohly by vás zajímat,“ říká lektorka.
Jestliže si tedy takto vyberete nový směr, v registru Národní soustava kvalifikací najdete u každé profese záložku Autorizované osoby. To jsou lidé nebo firmy a školy, které vás mohou z vašich znalostí a dovedností vyzkoušet.
Čtěte také
Umíte například péct skvělé dorty? Všichni je po vás chtějí? Bavilo by vás se tím živit? Podívejte se na portál, co se po vás bude u zkoušky požadovat a kam na ni můžete jít. „A pokud tu zkoušku složíte, dostanete osvědčení o zkoušce z profesní kvalifikace. To vás kvalifikuje k tomu, abyste své nové povolání mohli oficiálně vykonávat,“ dodává Markéta Drdová.
Velmi užitečná je podle ní návaznost na živnostenský zákon. „U řemesel je to skvělá cesta k tomu, aby se lidé, kteří se nevyučili v daném oboru, ale přesto ho ovládají, mohli pustit do podnikání. Složením zkoušky z profesní kvalifikace podle Národní soustavy kvalifikací mohou získat živnostenské oprávnění z vázané živnosti,“ připomíná.
V živnostenském zákoně je totiž podmínka, že k vázaným živnostem musíte mít buďto výuční list, anebo právě onu zkoušku z profesní kvalifikace. „A na základě toho můžete živnostenské oprávnění získat,“ potvrzuje Markéta Drdová.
Užitečné weby při změně práce
- Národní soustava kvalifikací – narodnikvalifikace.cz
- Kurzy Úřadu práce, o které si může člověk sám zažádat a nebýt při tom nezaměstnaný – jsemvkurzu.cz
- Týden vzdělávání dospělých – tydenvzdelavani.cz
- Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů (projekty zaměřené na vzdělávání a trh práce) – jsrlz.cz/projekty/
- Národní pedagogický institut ČR (kurzy pro asistenty pedagoga, pedagogické minimum...) – npi.cz
Další užitečné informace o tom, jak se na zkoušku z profesní kvalifikace připravit a že každý z nás má u státu 50 tisíc korun na rekvalifikační kurz, si poslechněte v rozhovoru s lektorkou Markétou Drdovou.
Související
-
Ministerstvo práce má e-shop. Můžete si v něm vybrat vzdělávací kurzy, na které vám stát přispěje
Zlepšit dovednosti, a tím i sebevědomí lidí, kteří si myslí, že už lepší práci neseženou, má projekt Jsem v kurzu. Přehledně nabízí rekvalifikační a digitální vzdělávání.
-
V Česku už bude pět milionů lidí starších 55 let. Dobré příklady jejich zaměstnávání oceňuje soutěž
Zaměstnávat lidi ve věku nad 55 let je někde běžné, někde nezvyklé. Jak ale bude populace stárnout, bude sílit potřeba starší pracovníky na trhu umístit a udržet.
-
Žádný učeň na oboru soustružník či obráběč kovů. Firmy by je přitom hned braly, říká ředitelka školy
Staří fachmani odcházejí, noví nepřicházejí. O nedostatku řemeslníků v Čechách se dávno ví, přesto trend studovat střední školu s maturitou místo učňovské u nás přetrvává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.