Pečete skvělé dorty? Když složíte zkoušku z profesní kvalifikace, můžete se koníčkem oficiálně živit i bez vyučení
Potřebujete práci? Přišli jste o ni, nebo chcete změnu? V tom případě je podle lektorky a spolupracovnice ministerstva školství Markéty Drdové prvním a nejdůležitějším krokem uvědomit si, co chcete. Pokračovat v tom, co jste dělali dosud, nebo změnit profesní zaměření? V druhém případě se můžete vydat po cestě, která je dobře vybudovaná, ale málo známá.
„Ta cesta spočívá v tom, že se podíváte na stránku Národní soustavy kvalifikací, což je informační portál, kde je popsaných zhruba 1500 kvalifikací podle zákona o uznávání dalšího vzdělávání. Jsou to státem dané, ověřené kvalifikace. A co je pro vás důležité, jsou tam přesně dané podmínky, jak můžete tu kvalifikaci získat,“ popisuje Markéta Drdová.
Portál Národní soustavy kvalifikací tedy může být zajímavým zdrojem inspirace a také rádcem v tom, co pro změnu profese musíte udělat. „Když si projdete celý ten portál, zjistíte, jaké množství různých profesí existuje. Řada z nich by vás možná ani nenapadla, a přitom byste se v nich mohli cítit dobře a mohly by vás zajímat,“ říká lektorka.
Jestliže si tedy takto vyberete nový směr, v registru Národní soustava kvalifikací najdete u každé profese záložku Autorizované osoby. To jsou lidé nebo firmy a školy, které vás mohou z vašich znalostí a dovedností vyzkoušet.
Čtěte také
Umíte například péct skvělé dorty? Všichni je po vás chtějí? Bavilo by vás se tím živit? Podívejte se na portál, co se po vás bude u zkoušky požadovat a kam na ni můžete jít. „A pokud tu zkoušku složíte, dostanete osvědčení o zkoušce z profesní kvalifikace. To vás kvalifikuje k tomu, abyste své nové povolání mohli oficiálně vykonávat,“ dodává Markéta Drdová.
Velmi užitečná je podle ní návaznost na živnostenský zákon. „U řemesel je to skvělá cesta k tomu, aby se lidé, kteří se nevyučili v daném oboru, ale přesto ho ovládají, mohli pustit do podnikání. Složením zkoušky z profesní kvalifikace podle Národní soustavy kvalifikací mohou získat živnostenské oprávnění z vázané živnosti,“ připomíná.
V živnostenském zákoně je totiž podmínka, že k vázaným živnostem musíte mít buďto výuční list, anebo právě onu zkoušku z profesní kvalifikace. „A na základě toho můžete živnostenské oprávnění získat,“ potvrzuje Markéta Drdová.
Užitečné weby při změně práce
- Národní soustava kvalifikací – narodnikvalifikace.cz
- Kurzy Úřadu práce, o které si může člověk sám zažádat a nebýt při tom nezaměstnaný – jsemvkurzu.cz
- Týden vzdělávání dospělých – tydenvzdelavani.cz
- Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů (projekty zaměřené na vzdělávání a trh práce) – jsrlz.cz/projekty/
- Národní pedagogický institut ČR (kurzy pro asistenty pedagoga, pedagogické minimum...) – npi.cz
Další užitečné informace o tom, jak se na zkoušku z profesní kvalifikace připravit a že každý z nás má u státu 50 tisíc korun na rekvalifikační kurz, si poslechněte v rozhovoru s lektorkou Markétou Drdovou.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka