Jen archeologie už nestačí. Tereza Majerovičová z Jihočeské univerzity zkoumá opuštěné vesnice s kolegy přírodovědci
Nejen tuzemská a evropská starodávná sídla zkoumají jihočeští archeologové. Vědecký tým pracovníků Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se například nedávno vrátil z expedice po opuštěných vesnicích v Senegalu. Zúčastnila se i archeoložka Tereza Majerovičová.
Odborníci se snaží najít odpověď na otázku, proč vybrané skupiny obyvatel opouští svá obydlí a za jakých okolností je pro ně naopak výhodné v daném sídle zůstat. Přímo na místě zkoumají například také vztah lidí a stromů.
„Historická a kulturní vazba na krajinu je velmi důležitým aspektem. Tamní senegalské komunity věří v animismus, to znamená, že některé stromy jsou spirituálním prostorem pro duchy. Řeší s nimi veškeré své problémy. Mají proto k danému místu velmi silné pouto a je pro ně těžké odejít,“ vysvětluje Tereza Majerovičová.
A kdy je naopak výhodnější se přizpůsobit a domov opustit? „Námi zkoumané komunity byly vystěhované nuceně. Takže jde o případy, kdy síla na protistraně je mnohonásobně větší, nebo se to může týkat různých nemocí. Pak tady samozřejmě máme i klimatické změny,“ vyjmenovává odbornice zabývající se etnoarcheologií.
Ačkoliv je archeologie humanitní vědou, Tereza Majerovičová pracuje v kolektivu přírodovědců. „Zkoumáme sice minulost člověka, ale nestačí nám objevovat jen artefakty. Snažíme se mapovat konkrétní prostředí, ve kterém člověk žil. Hodně nám v tom pomáhá třeba archeobotanika zabývající se rostlinnými zbytky. Díky tomu můžeme pochopit, co se pěstovalo nebo jedlo,“ popisuje oborový přesah své práce.
Celý rozhovor s archeoložkou Terezou Majerovičovou si poslechněte online.
Související
-
Největší zkamenělé kmeny svého druhu na východní polokouli našli geologové na stavbě D3 u Budějovic
Světový objev přinesla geologům stavba dálnice D3 u Českých Budějovic. Stavaři je přivolali ke zkřemenělým kmenům stromů, které zkameněly před více než 80 miliony let.
-
Nápady vědců je potřeba právně ochránit. Na Jihočeské univerzitě se o to stará Růžena Štemberková
Propojování vědců s investory zajišťuje na Jihočeské univerzitě Kancelář transferu technologií, kterou vede Růžena Štemberková. Za svou práci získala i prestižní ocenění.
-
Jihočeští vědci poprvé pořádají kurz, na kterém lidem ukáží, co všechno zkoumají na Šumavě
Věděli jste, že krásy Národního parku Šumava můžete poznávat i díky speciálním kurzům univerzity třetího věku? Sérii sedmi přednášek a dvou exkurzí povedou přírodovědci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.