Zlobivá holka českého skla a improvizace Vosto5. Centrum 105 v Třeboni zahájí další sezonu
Patřil Schwarzenbergům, za komunismu v něm byly byty a dnes slouží jako multifunkční kulturní prostor. Měšťanský dům na Masarykově náměstí v Třeboni je sídlem centra 105, které zanedlouho zahájí čtvrtou plnohodnotnou sezónu. Nabídne tři výstavy, několik koncertů a divadelních představení nebo vlastní festival vizuálního umění Vidiny.
Záchrana kulturní památky v srdci Třeboně a její přeměna na moderní prostory pro kulturu, to bylo hlavním cílem majitele domu stojícího na dohled od Mariánského sloupu na Masarykově náměstí. Přestavba skončila v roce 2021, o rok později „Stopětka“ zahájila první kompletní ročník provozu.
„Budova byla ve špatném stavu, v podstatě ruina. V první fázi rekonstrukce se opravovala fasáda a v té druhé samotný vnitřní trakt. Já osobně si na dům vzpomínám z doby, kdy jsem chodila na gymnázium. Majitel se ho rozhodl obnovit tak, jak vypadal za první republiky,“ vypráví produkční a programová manažerka „Stopětky“ Tereza Rybová.
Letošní program začne 10. května. Symbolicky ho zahájí tradiční host, pražský nezávislý soubor Vosto5. „Také letos u nás uvede svoji improvizaci, takže ti, co znají Vostopětku a na standardní kabaret chodí častěji, získají opět nový zážitek,“ zve Tereza Rybová.
Čtěte také
První letošní výstavu ve Stopětce obstará výtvarnice Michaela Spružinová. Expozice ponese název Naughty Net. „O Michaele se říká, že to je taková zlobivá holka českého skla. Konkrétně při naší výstavě využívá potenciál Třeboňska. Oslovila veřejnost a udělali jsme sbírku skla z místních zaniklých skláren. To se promítne do samotné expozice, takže ten kousek regionu se symbolicky promění do nových podob umění,“ líčí manažerka.
Na Michaelu Spružinovou od konce června naváže výtvarník Petr Nikl. „U nás budou k vidění jeho samovolné práce tuší a inkoustem na rýžovém papíře. Moc se na to těšíme a doufáme, že s Petrem vymyslíme i nějaký přesah do divadelní a hudební sféry,“ doplňuje Tereza Rybová.
Celý rozhovor s produkční a manažerkou kulturního centra Třeboň 105 Terezou Rybovou si poslechněte online.
Související
-
Projektový tým České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028 nabídne letos téměř dvacet akcí
České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Kandidatura a přípravy už přinesly nespočet akcí, další přichystal projektový tým na letošní rok.
-
Divadlo pro děti a mládež nemá být jen zábavné, myslí si umělecký šéf budějovického Malého divadla
David Košťák je jako dramaturg podepsaný pod desítkami divadelních inscenací. adaptoval klasická díla, překládá hry z angličtiny, ale věnuje se také vlastní tvorbě.
-
Expozice muzea v Písku dostaly v 90. letech evropskou cenu, dnes dožívají. Změnu chystá nový ředitel
Ve výběrovém řízení na místo Jiřího Práška, který odchází z postu ředitele Prácheňského muzea v Písku do důchodu, zvítězil na jaře 2024 památkář a historik Ivan Náprstek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.