Paul Mauriat měl se svým orchestrem jeden z největších instrumentálních hitů historie

18. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Obrovský hit Love Is Blue a další působivé nahrávky orchestru Paula Mauriata

Vlídné tóny naváží na minulé vydání, v němž jsme poprvé připomínali březnové sté výročí narození velké osobnosti žánru, kterému se v tomto pořadu věnujeme, francouzského kapelníka, aranžéra, skladatele i producenta, rodáka z Marseille Paula Mauriata.

Nejprve se zastavíme u nepochybně největšího hitu jeho orchestru, a tím je skladba Love Is Blue, Láska je modrá, nebo také smutná.

Původně šlo o francouzskou písničku, ovšem pod významově shodným názvem L'amour est bleu, francouzského skladatele i hudebního experimentátora André Poppa, jehož nahrávky jsme v tomto pořadu v minulosti také představovali, a autora původního textu Pierrea Coura.

Na Velké ceně Eurovize ve Vídni v roce 1967 ji bez pronikavého úspěchu zpívala řecká zpěvačka Vicky Leandros, přičemž jednotlivé barvy symbolizují v textu songu jednotlivé pocity a nálady lásky.

Čtěte také

Mnohem větší úspěch měla skladba Love Is Blue v instrumentální verzi v podání právě orchestru Paula Mauriata v dalším roce, v různých zemích světa, ovšem hlavně ve Spojených státech amerických.

Je zajímavé, že Paul Mauriat tuto skladbu neměl příliš v lásce, natočil ji v roce 1967 na desku bez velkých ambicí. Diskžokejovi jednoho rádia v Minneapolisu se však v podání Mauriatova orchestru líbila a jeho posluchačům ještě více. V únoru a březnu roku 1968 stála celkem pět týdnů v čele americké hitparády, což byl pro instrumentálku vskutku ojedinělý úspěch v této době.

V pořadu Vlídné tóny instrumentální superhit Love Is Blue doprovodí další výběr nahrávek z alb Paula Mauriata a jeho orchestru z šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let.

autor: Jiří Kasal

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.