Časy se mění od Boba Dylana v neobvyklé úpravě. A také poklady z Lotosového paláce

25. únor 2025

Svorníkem výběru melodií pořadu Vlídné tóny, respektive Hudby beze slov, je pozoruhodný producent, skladatel i kapelník Alan Lorber, kterého čeká za zanedlouho velké jubileum, devadesáté narozeniny.

Pár informací bude třeba k tomuto jménu připojit. Alan Lorber se už na začátku 60. let podílel na hitech zpěváků Neila Sedaky, Mikea Clifforda nebo Jackieho Wilsona. Stál u zárodečného stádia legendární folk-rockové sestavy Mamas and Papas, ale také byl otcem zvláštní regionální odnože psychedelické hudby na sklonku 60. let zvané hudebními žurnalisty „Bosstown Sound“.

Sám pod svým jménem natočil v roce 1967 se studiovými muzikanty unikátní instrumentální album The Lotus Palace, Lotosový palác.

O rok dříve nahrál Američan Alan Lorber ve slavném londýnském studiu na Abbey Road, z dnešního pohledu spojeném zejména s Beatles nebo Pink Floyd, sadu instrumentálek z repertoáru tria Peter, Paul and Mary, ale také Boba Dylana – včetně songu The Times They Are a-Changin', který v Čechách zpívala skupina Golden Kids jako Časy se mění.

Ten je i se dvěma folkovými poklady skupiny Peter, Paul and Mary v zajímavé úpravě orchestru Alana Lorbera na programu Vlídných tónů. A k tomu přidáme nahrávky ze zmíněného alba The Lotus Palace, v nichž Alan Lorber využil tenkrát v psychedelické hudbě módního zvuku indického nástroje sitár.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.