Vrcholí masopust: se sambou, rumbou, ale také s Benátským karnevalem a orchestrem André Rieu
Vzhledem k tomu, že vrcholí masopust, je výběr Vlídných tónů veskrze karnevalový. Nejprve bych se chtěl zastavit u jednoho karnevalového alba. Na začátku padesátých let ho natočil kdysi velmi populární a také úspěšný orchestr rodilého Kanaďana Percyho Faitha. Album má náladotvorné zacílení explicitně už v názvu – Carnival Rhythms, tedy Karnevalové rytmy.
V této sbírce latinsko-amerických rytmů předvedl Percy Faith v osmi položkách posluchačsky chytlavé melodie, okořeněné atmosférou karnevalu.
Máme pro vás dvě ukázky z desky Karnevalových rytmů. Tou první je Jamajská rumba, což je polovina suity australského skladatele Arthura Benjamina z roku 1938 původně určené pro duo irských pianistek, sester Joan a Valerie Trimble. A tou druhou je The Minute Samba, Minutová samba, autora Enrica Madriguery.
V latinsko-americkém karnevalovém bloku se ještě vystřídají orchestry Pereze Prada, kubánského krále mamba, a Edmunda Rose.
Pokud zůstaneme v Evropě, tak největší věhlas má jistě karneval v Benátkách. Karneval v Benátkách, tak se jmenuje skladba založená na neapolské lidové písni nazvané O Mamma, Mamma Cara a spojená s virtuózním houslistou a skladatelem Niccolò Paganinim.
Nabídneme vám ji k poslechu v různých úpravách – v relativně mladé verzi americko-německého houslisty Davida Garretta, vlastním jménem Davida Bongartze, který ji v minulém desetiletí hrál ve filmech a s různými orchestry, a také ve starším podání italského kytaristy Tonyho Mottoly.
A benátský karneval je vsazený také do karnevalové směsi v pojetí v současnosti velice oblíbeného orchestru vedeného nizozemským houslistou André Rieu.
Související
-
Časy se mění od Boba Dylana v neobvyklé úpravě. A také poklady z Lotosového paláce
Svorníkem výběru melodií pořadu Vlídné tóny, respektive Hudby beze slov, je pozoruhodný producent, skladatel i kapelník Alan Lorber, který oslaví devadesáté narozeniny.
-
V čase mistrovství světa v biatlonu objevte kouzlo „biatlonového“ alba souboru Cimbal Classic
Ve švýcarském Lenzerheide právě probíhá mistrovství světa v biatlonu. My jsme se ale ve Vlídných tónech vrátili o dvanáct let zpět, kdy se konal světový šampionát v Česku.
-
Jak souvisí falešný archeologický nález s instrumentálním hitem elitních muzikantů z Hollywoodu?
Historie některých instrumentálních hitů je určena leckdy překvapivými i třeba bizarními souvislostmi. Jeden takový příklad vám ve zvukové podobě předložíme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.