Panovu flétnu proslavil po celém světě Rumun Gheorghe Zamfir
Letos na jaře oslavil kulaté osmdesáté narozeniny světově proslulý virtuos ve hře na Panovu flétnu, rumunský hudebník Gheorghe Zamfir. Bohužel, zatím bez publika.
Syrinx neboli Panova flétna je nástroj opravdu prastarý, vždyť jeho „dvojjméno“ má původ v řecké mytologii – hrál na něj bůh pastýřů a stád Pan, který svou jednostrannou lásku k nymfě Syrinx přehnal tak, že se Syrinx v zoufalství nechala od boha Dia proměnit v rákosí. Z něho Pan, v podobě napůl člověka a napůl kozla, ve velkém smutku zhotovil nástroj, na který pak hrál.
Není to přílišná nadsázka, když řeknu, že pro oblibu spojených a nejčastěji z bambusu nebo rákosu vyrobených píšťalek ve 20. století učinil nejvíce patrně právě rodák z rumunského Gaesti Gheorghe Zamfir používající speciálně rozšířenou podobu Panovy flétny.
Nejdříve hudebně kvalitně vzdělaný Zamfir hrál hlavně rumunský folklór. Pak mu další rodilý a ve světě proslavený Rumun skladatel Vladimir Cosma nabídl na začátku 70. let coby instrumentalistovi spolupráci na hudebním doprovodu ke komedii Velký blondýn s černou botou s Pierrem Richardem v hlavní roli. Tato příležitost mu otevřela brány do světa.
Čtěte také
Pak následovaly velké Zamfirovy úspěchy s melodií k dokumentárnímu seriálu BBC Light Of Experience, nahrávky slavných skladeb Ennia Morriconeho a nemálo dalšího.
Malou ochutnávku těch největších hitů hráče na Panovu flétnu Gheorghe Zamfira máme pro vás připravenou v pořadu Vlídné tóny. Tím prvním bude Lastův Osamělý pastýř neboli Einsamer Hirte filmově využitý také Quentinem Tarantiem ve filmu Kill Bill jako hudba pod závěrečné titulky.
Letošního jubilanta Gheorghe Zamfira doplní ve Vlídných tónech jeho mnohem mladší následovník – Leo Rojas, ekvádorský Indián žijící ve Španělsku a pak v Berlíně. Tomu se dařilo před deseti roky v německé soutěži Das Supertalent a pak následoval velký komerční úspěch v německy mluvících zemích s albem Spirit of the Hawk i s velice působivou verzí skladby peruánského autora Daniela A. Roblese El Cóndor Pasa, proslavenou dvojicí Simon-Garfunkel.
Související
-
Velké instrumentální hity 80. let. Čech Jan Hammer zazářil s hudbou k seriálu Miami Vice
V pořadu Vlídné tóny zaostříme pozornost na mezinárodní instrumentální hity 80. let minulého století. Jejich počet klesl, přesto se objevila plejáda těch, které upoutaly.
-
První let člověka do kosmu a jeho odraz v dobových instrumentálkách
Před šedesáti roky, 12. dubna 1961, zažil historický oblet Země první člověk ve vesmíru, sedmadvacetiletý Rus Jurij Alexejevič Gagarin. Tato událost vyvolala ohromný ohlas.
-
Slavné Vangelisovy Ohnivé vozy, ale také krásná instrumentálka velké hvězdy Johna Denvera
Stabilní posluchačskou přízeň na sebe váže původní filmová melodii autora a vlastně interpreta v jedné osobě Vangelise s názvem Chariots of Of Fire, tedy Ohnivé vozy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.