Otáčko se musí každé dvě minuty pohnout, prozrazuje režisér Petr Zelenka, který chystá komedii Da Vinci

4. květen 2021

Da Vinci je název autorské hry Petra Zelenky a Olgy Šubrtové pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Scénárista a režisér v jedné osobě ji s týmem herců Jihočeského divadla začal zkoušet už pro loňskou sezónu.

Celá sezóna byla ale kvůli pandemii koronaviru nakonec zrušena a příprava všech inscenací se posunula o rok. V případě Da Vinciho se změnilo i obsazení, místo Jiřího Langmajera se v hlavní mužské roli objeví hostující Martin Pechlát.

Petr Zelenka popisuje připravovanou hru jako komedii ze středověku. „Je o dvou manželích, kteří se rozvádějí a v téhle manželské krizi se zničehonic ocitnou v době Leonarda Da Vinciho. Hlavní hrdina je historik umění, začne pracovat v Da Vinciho dílně a má takový plán, že si objedná obraz, který v současnosti neexistuje,“ prozrazuje režisér.

Da Vinci bude novou komedií Petra Zelenky před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově

S herci Jihočeského divadla už začal zkoušet a navázal na loňské přípravy. „Minulý rok jsme se dostali do stádia takzvané předčtené první zkoušky. Pro autory je totiž velice výhodné mít ještě před finalizací textu možnost si ho přečíst se základními postavami,“ říká.

Nyní už se tým přesune přímo před otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Poprvé si tu zahraje Martin Pechlát, který se představí v hlavní roli historika umění Silvia. „Na otáčku jsem dosud nikdy nehrál, pouze jednou jsem ho viděl, ale to už je asi 25 let a nebyl jsem tam na představení,“ dodává.

Petr Zelenka prozrazuje, že otáčivé hlediště se musí každé dvě minuty pohnout. „V první smlouvě na Psa baskervillského jsem měl i výslovně napsáno, že musím točit. Říkali: Byl tady Radok, ten málo točil, a vidíte, jak to dopadlo, malá návštěvnost. Teď už to ve smlouvě nemám, teď už jsem zkušený otáčkář,“ směje se.

Premiéra komedie Da Vinci je naplánována na 8. července. Dále chce letos Jihočeské divadlo před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově uvést inscenaci Muž Dvojhvězdy v režii Petra Formana, muzikál Divotvorný hrnec, dobrodružnou podívanou pro celou rodinu Ztracený svět, balet Šípková Růženka nebo detektivní komedii Pes baskervillský, kterou také režíruje Petr Zelenka.

Celý rozhovor s Petrem Zelenkou a Martinem Pechlátem si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související