Ochránci přírody obnovili rašeliniště u Přední Výtoně, projekt získal i nominaci na ocenění

19. říjen 2024 08:21

Ochránci přírody vrátili vodu do odvodněného rašeliniště v přírodní rezervaci Pod Borkovou poblíž Přední Výtoně na Českokrumlovsku. V minulosti tam voda nebyla kvůli těžbě rašeliny. Díky revitalizaci se teď zlepšily podmínky pro chráněné živočichy, hlavně tetřívka obecného. Projekt je nominovaný na cenu Adapterra Awards.

„Tady se dlouhodobě těžila rašelina a byly vytvořené odvodňovací kanály kvůli jednoduššímu odvozu a obecně manipulaci s tou rašelinou. Hlavním cílem našeho projektu bylo zamezení odtoku vody z území. Vzniklo přes tisíc přehrážek, přerušily se kanály, které se zároveň zaplnily klestem a dřevní hmotou, která vznikla při kácení dřevin,“ popisuje Marek Fügner z Českého svazu ochránců přírody v přírodní rezervaci Pod Borkovou poblíž Přední Výtoně.

Na místě už je nutné chodit ve vysokých gumovkách. „Ty kanály byly hluboké někde metr, někde až dva metry. Když dneska stojíme tady na zavodněné ploše, dosahuje tu voda asi dvaceti centimetrů, ale kdybychom pokračovali dál do kanálu, tak tam zahučíme tak, že ani nebudeme vidět,“ usmívá se Marek Fügner.

Náklady na obnovu rašeliniště přesáhly 46 milionů korun. Částku pokryla evropská dotace. „Na začátku projektu se vykácela dřevní hmota, protože tady mnoho bříz i nepůvodních dřevin. Pak se v některých případech pomocí lehké strojní mechanizace, ale většinou ručně vytvářely jednotlivé přehrážky,“ vzpomíná ochranář.

Čtěte také

Díky zvětšení plochy aktivního rašeliniště se zlepší místní přírodní podmínky, hlavně pro chráněné živočichy. „Odvodnění samozřejmě zničilo původní biotop. Když se zvedne hladina spodní vody zhruba o půl metru, aktivní rašeliník začne fungovat. My jsme ho i na některá místa přesouvali, aby se mohl zapojit. A dneska už je aktivita toho rašeliníku obrovská,“ líčí Marek Fügner.

Obnovu rašelinišť vítá Národní park Šumava. „Vzhledem ke kritickému stavu populace tetřívka obecného doufáme, že se obnovený biotop bude tetřívkovi líbit a zvýší se jeho početnost v území. Provedená opatření tetřívkovi zpřístupnila větší část původně dřevinami silně zarostlého území. Zlepšila se atraktivita území, proto i potravní nabídka,“ potvrzuje mluvčí Jan Dvořák.

Obnova rašelinišť v přírodní rezervaci Pod Borkovou poblíž Přední Výtoně na Českokrumlovsku trvala tři roky. Získala i nominaci na cenu v soutěži Adapterra Awards, která oceňuje nejlepší adaptační opatření v České republice.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související