Ochranáři zaslepují kanály po těžbě v rašeliništi u Loučovic. Chtějí tak pomoci vzácným organismům
Zachovat jedinečná přírodní společenstva z poslední doby ledové chtějí jihočeští ochranáři v rezervaci Rašeliniště Kapličky u Loučovic na Českokrumlovsku. Postupně zaslepí uměle vytvořené odvodňovací kanály po těžbě, a tím zadrží vodu v krajině. Pomůžou tak přežití chráněných druhů rostlin a živočichů.
Ochranáře při práci v přírodní rezervaci Rašeliniště Kapličky u Loučovic sledovala Jitka Cibulová Vokatá
Rašeliniště Kapličky u Loučovic protíná mnoho odtokových stop, které tu zbyly po těžbě rašeliny. Ochranáři je zaslepí. „Nejprve vykopeme rýhu přes odtokový kanál, do ní vložíme přivezenou kulatinu a zatlučeme kůly, ke kterým kulatinu a prkna fixujeme,“ popisuje terénní pracovník Vilém Řapek.
Na ploše zhruba tří hektarů v severovýchodní části přírodní rezervace bude 55 takových hradítek. „Rašeliniště se v dřívějších dobách těžilo a právě těžbou došlo k jeho odvodnění. Je protkáno odvodňovacími kanály, které chceme přehradit. Zaslepíme celkem šestnáct kanálů v délce zhruba 1,5 kilometru. Voda by se měla vrátit zpátky do krajiny, kam patří,“ říká vedoucí projektu Eva Ježková z krajského úřadu Jihočeského kraje.
Zadržení vody v rašeliništi podpoří populace vzácných druhů rostlin a živočichů. „Místo je nejen přírodní rezervací, ale také evropsky významnou lokalitou, jejímž vlajkovým druhem je střevlík Ménetriesův. Dále se zde vyskytuje žluťásek borůvkový, jeřábek lesní nebo zmije obecná, ze vzácných a ohrožených rostlin vachta trojlistá, suchopýr a některé druhy rosnatek,“ uvádí biolog Kamil Zimmermann.
To, že hradítka krajině prospívají, se potvrdilo už v jiné části přírodní rezervace. „V severní části bylo instalováno 36 hradítek a už nyní můžeme vidět zvýšenou hladinu vody. Došlo k zamokření celého území a zlepšení zájmových biotopů,“ potvrzuje biolog.
Na konci roku bude v Rašeliništi Kapličky u Loučovic více než 90 hradítek, další vzniknou v následujících letech. Díky nim by měl tento vzácný biotop získat původní podobu z první poloviny minulého století, tedy doby, než se začalo s odvodňováním.
Související
-
Ochránci přírody vymysleli nový způsob péče o kriticky ohrožený hořeček. Používají motorový kartáč
O zachování ohroženého, fialově kvetoucího hořečku mnohotvarého českého musí ochránci přírody bojovat. Teď přišli s inovací, která zaujala i odborníky ze severských zemí.
-
Potoky svedené do podzemních trubek vrací Národní park Šumava znovu na povrch
Kvůli vyšší produkci dřeva a tehdejší zemědělské politice narovnával minulý režim šumavské potoky. Sváděl je i do trubek pod zem. Odborníci teď vrací toky zpátky na povrch.
-
Brouček z doby ledové přežil u Lipna. Je jedinečný a měli bychom se o něj postarat, říká entomolog
Jaroslav Boháč zkoumá brouky. Letos počítá střevlíky okolo Lipna, velmi zjednodušeně řečeno. Budeme-li přesnější, monitoruje střevlíka Ménétriesova v lokalitě Kaplička.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
Doma bychom toho měli mít jen tolik, abychom se tam ještě vešli, říkají propagátorky udržitelnosti
-
Kometa prohrála s Pardubicemi 1:5. O vítězi extraligy tak rozhodne až sedmý zápas
-
‚Škoda, že zničil a spálil svou reputaci.‘ Muskova popularita v USA klesá. Propadly se i zisky Tesly