Obličej, ruka, řeč. Na to se zaměřte, abyste včas poznali cévní mozkovou příhodu
Cévní mozkové příhody, které lidé někdy nepřesně nazývají mrtvicemi, patří mezi velmi časté příčiny úmrtí. „Až 90 procent z nich jsou takzvané ischemické cévní mozkové příhody. Zbývající menší část tvoří krvácivé,“ upřesňuje neurolog Robert Rezek.
K rozpoznání cévní mozkové příhody slouží postup shrnutý pod zkratkou FAST. Pomocí této jednoduché pomůcky můžeme pacientovi včas poskytnout pomoc.
F, počáteční písmeno anglického slova face, znamená obličej. „Postižený mívá při úsměvu pokleslý koutek úst,“ vysvětluje Robert Rezek.
A jako arm, ruka, je upozorněním na neschopnost udržet danou pozici horní končetiny.
Cévní mozková příhoda se také projevuje v řeči. S, tedy speech, znamená, že dotyčný nezvládá zopakovat jednoduchou větu, nebo nesprávně artikuluje.
Důležitou roli hraje také čas, tedy T jako time. Pokud u postiženého pozorujeme kterýkoliv z výše uvedených projevů, je vždy potřeba zavolat záchrannou službu.
„Prevencí proti vzniku cévních mozkových příhod je zdravý životní styl, alespoň 10 tisíc kroků denně, což je procházka do města s nákupem,“ dodává lékař Robert Rezek. „A doporučuji samozřejmě nekouřit,“ připomíná.
Jaká další preventivní opatření působí proti vzniku cévních mozkových příhod? Jak se diagnostikují, jak je dělíme a jaká je léčba? Poslechněte si magazín Zdravíčko.
Související
-
Pořád stejná písnička v hlavě. I to může být předzvěst epileptického záchvatu
O epilepsii, jinak řečeno padoucnici, svaté nemoci či tanci svatého Víta, máme obvykle spíš laické představy. Podle lékařky Drahoslavy Tišlerové má epilepsie řadu podob.
-
Probudil se a řekl: „Čau!“ Po vážném úrazu pomohla muži silná vůle i léčba kmenovými buňkami
Jednatřicetiletý Jakub se při práci zřítil z jedenáctimetrové výšky. Utrpěl mnohačetná poranění, včetně vážného zranění hlavy. Upadl do několikaměsíčního kómatu.
-
Záchrana pro ty, kdo často trpí migrénou. Nová biologická léčba zabrání záchvatům bolesti
Migréna je závažné a život velmi omezující neurologické onemocnění. Jedná se o druhou nejčastější příčinu pracovní neschopnosti u nás, hned po bolestech páteře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka