Nový plynovod mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí technici staví unikátní technikou pluhování

7. srpen 2020 14:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy stavba plynovodu1.jpeg

Bezmála dvacet kilometrů dlouhý plynovod na podzim propojí Soběslav a Planou nad Lužnicí na Táborsku. Technici na něm v těchto dnech pracují nedaleko Myslkovic.

Při pokládce do země používají v Čechách úplně poprvé speciální techniku pluhování. Na rozdíl od běžných výkopů je přesnější a šetří čas i životní prostředí.

„Pluhovací stroj je táhnutý ocelovým lanem, tahačem. Stroj má schopnost pokládat až do hloubky 2,2 metru různý materiál,“ ukazuje Robin Cimr z rakouské stavitelské firmy.

Největší výhodu oproti klasickému bagrování vidí v tom, že pluhování je rychlejší. „Můžeme pokládat za minutu až dvanáct metrů potrubí, to znamená, že úseky, které měří třeba tisíc metrů, máme za den hotové,“ popisuje.

Pluhování je podle odborníků i ekologičtější, protože se zem po pokládce rychleji zrekultivuje. Má také další výhody.

Čtěte také

Energetici se na základě dohody s majiteli pozemků musí při pokládce přesně trefit do stanovených geometrických plánů. „Z tohoto důvodu je řízená metoda pluhování nejvhodnější variantou. Pluh je řízen GPS souřadnicemi, ze kterých byly vytvářeny geometrické plány,“ vysvětluje vedoucí správy a provozu zemního plynu společnosti E.On Tomáš Vacek.

Stavbu plynovodu označují energetici za jednu z největších investic svého druhu u nás za posledních deset let. Nové potrubí bude zásobovat zhruba sedm a půl tisíce domácností a dodávky plynu zabezpečí i v případě poruchy.

„Oblast Soběslavska a Ševětína je v takzvaném ostrovním provozu, je napájená z předávací regulační stanice Žíšov u Veselí nad Lužnicí. V případě jakékoli závady na této stanici nemáme v tuto chvíli možnost zásobování odběratelů z druhé strany, tento plynovod nám to umožní,“ připomíná Tomáš Vacek.

Náklady na stavbu zatím distribuční společnost vyčíslené nemá. Pokud vše půjde podle plánu, nový plynovod zprovozní v listopadu.

Nový plynovod mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí
Spustit audio

Související