Michaela Klevisová: Drak spí. Detektivka z jihočeského pohraničí od úspěšné autorky
„Některá tajemství je lepší zapomenout.“ V zapadlé jihočeské vesnici se před lety odehrálo něco, o čem Eliščina matka už nikdy nechtěla mluvit. Dospělá Eliška se teď vrací, aby dávné události pochopila. Po jejím příjezdu však zmizí mladá žena a další je zavražděna. Vyšetřování vede známý pražský kriminalista Josef Bergman. V Hůrce stojí jenom pět chalup, ale zdá se, že v každé z nich mají nějakého kostlivce ve skříni.
Detektivka Drak spí se odehrává v jihočeském pohraničí. Autorku Michaelu Klevisovou inspirovala Česká Kanada.
„S přítelem jsme znali předchozí paní kastelánku z Landštejna, jezdívali jsme tam za ní a přespávali ve stanu v hradním příkopu. Tenkrát jsem dobře poznala okolí a tu oblast jsem si zamilovala. Když jsem někdy v roce 2018 přijela ke kamarádce na chatu kousek od Kunžaku, všechno jsem si připomněla a v hlavě se mi začal skládat příběh. V jižních Čechách jsem vyloženě nepsala, ale u kamarádky na chatě vznikla tenkrát spousta nápadů. Tu kamarádčinu chatu jsem v podstatě v příběhu popsala, jezdí do ní hrdinka Eliška,“ říká spisovatelka.
Předobrazem románové vesnice Hůrka podle ní nejsou podobně znějící Hůrky na Novobystřicku. Jde o imaginární vesnici ležící přímo u pohraničního lesa, z níž se dá dojít do mnoha tajemstvími a legendami opředených zaniklých vesnic.
Patnáctidílná četba na pokračování z románu Drak spí byla natočena v letošním roce ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice. V režii Martiny Schlegelové příběh načetla herečka Jihočeského divadla Eliška Brumovská.
Michaela Klevisová
Michaela Klevisová (1976) je autorkou řady úspěšných románů s detektivními zápletkami. Hned za svoji prvotinu Kroky vraha získala v roce 2008 Cenu Jiřího Marka pro nejlepší detektivku roku. Stejného ocenění se dostalo v roce 2012 i jejímu dalšímu románu Dům na samotě.
V obou knihách se objevuje zasloužilý kriminalista Josef Bergmann, trochu samorost mající rád svůj klid a pohodu, který vyšetřuje zločiny i v autorčiných dalších detektivkách – Zmizela v mlze, Sněžný měsíc, Ostrov šedých mnichů, Drak spí nebo Vraní oko.
V románu Prokletý kraj, jehož děj se odehrává v jedné pošumavské vsi, sympatický kriminalista Bergmann chybí, ale tajemství a napětí nikoliv.
Michaela Klevisová píše také povídky. Ty, v nichž v nějaké roli vystupují kočky, vedle koní její nejmilejší zvířecí parťáci, vydala například v knížkách Kocour z Montmartru nebo Čekání na kocoura.
Momentálně jedna z nejčtenějších českých detektivkářek dokončuje detektivní román s pracovním názvem Obětní kameny, který se odehrává opět v jižních Čechách, na Jindřichohradecku. Případ nebude rozplétat starý známý Josef Bergmann, ale vyšetřovatelka z jindřichohradecké kriminálky Tereza Fabiánová. Ale literární Josef Bergmann do důchodu ještě neodchází, v příští knize se k němu autorka hodlá opět vrátit.
Související
-
Jaroslav Hutka: Noční vlak. Příběh o nenávratně prohrané svobodě a mrazivém větru nesvobody
Jednou z postav sametové revoluce byl písničkář Jaroslav Hutka. Z mnohaleté emigrace, k níž byl za totality donucen, se vrátil hned v listopadu a rovnou zazpíval na Letné.
-
Edgar Allan Poe: Rukopis nalezený v láhvi. Dobrodružný příběh o jedné plavbě Indickým oceánem
Edgar Allan Poe odstartoval svoji literární kariéru, když v roce 1833 povídka Rukopis nalezený v láhvi zvítězila v soutěži listu The Baltimore Saturday Visiter.
-
Jiří Stránský: Tóny. Příběh rodiny, do jejíhož života zasáhl nacistický i komunistický režim
Jan Aubrecht je úspěšný hudební skladatel, který své dospělé vnučce, mladé klavíristce Báře, vypráví o osudech jejich rozvětvené rodiny.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.