Týden v rozhlase
Pro rozhlas píší sloupky spisovatelé, lékař i IT specialista. Všichni musí svůj text navíc přečíst na mikrofon
V nejmenším nahrávacím studiu Českého rozhlasu České Budějovice vznikají publicistické příspěvky, například Rozhlasové sloupky. Dramaturgyně Martina Toušková tu spolupracuje s různými autory.
Už čtvrtým rokem své postřehy pro rozhlas píše novinářka a spisovatelka Hana Hosnedlová. „Jsou tady na mě hodní, velice si cením toho, že můžu rubriku předtáčet, takže se nějaké to přeřeknutí dá napravit. Jinak mě těší, že lidé ty sloupky poslouchají a reagují na ně, když mě potkají na ulici,“ pochvaluje si.
Velmi náročné je samozřejmě vždy vymyslet téma. „Hledám pokaždé něco, co se bude líbit mně, ale i posluchačům. Zároveň to musím vměstnat do určitého rozsahu, asi do dvaceti řádek rukopisu, což je pro mě jako publicistku trochu problém, takže neustále musím krátit, přeškrtávat a text pilovat,“ dodává Hana Hosnedlová.
Rozhlasové sloupky vznikají v budějovické stanici od počátku roku 2016. Natáčí se tedy už čtvrtým rokem, přičemž je nutno ročně vyrobit více než 260 sloupků, protože se vysílají každý všední den po sedmé hodině ranní.
Čtěte také
Dramaturgyně Martina Toušková spolupracuje zhruba s dvaceti autory, někteří přispívají často, jiní příležitostně. „Jsou to lidé různého věku a záměrně jsme vybírali i zástupce různých profesí, aby byl každý autor jiný. Máme spisovatele, novináře, také lékaře, IT odborníka nebo knihovnici,“ říká.
Zkusit napsat Rozhlasový sloupek může podle ní v podstatě kdokoli, kdo má nápady a chuť tvořit. „Nesmí se ale potom bát svůj výtvor přečíst na mikrofon, abychom to mohli odvysílat. Tohle je právě na těch sloupcích zajímavé, že je čte vždy autor. Kdyby je načítal profesionál, rozhlasový mluvčí, bylo by to všechno stejné, takhle se každý sloupek liší,“ dodává Martina Toušková.
Co se čistě slovesných pořadů týká, v nahrávacích studiích českobudějovického rozhlasu se natáčí i takzvaná dokudramata, povídky nebo četba na pokračování.
Související
-
Posluchači viděli moderátory při práci a užili si i koncerty. Budějovický rozhlas otevřel své dveře
Stovky lidí přilákal Den otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice. Návštěvníci viděli, jak se připravuje vysílání, a mohli se setkat s moderátory a redaktory.
-
Tomáš Klus nahrál v budějovickém rozhlase písničku s kapelou K.R.B. centra Arpida
Hudební studio Českého rozhlasu České Budějovice patřilo skupině K.R.B. z centra Arpida. Hendikepovaní hudebníci tu nahrávali společnou písničku se zpěvákem Tomášem Klusem.
-
Nevidomá seniorka se díky Ježíškovým vnoučatům dostala na koncert i do studia rozhlasu
Ježíškova vnoučata splnila další přání. Nevidomá a na invalidní vozík upoutaná Milada z Dačic si napsala o koncert v Českém rozhlase České Budějovice.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.