Různá místa jižních Čech maluje Alena Pincová. Její obrazy jsou k vidění v budějovickém rozhlase
Projít se jižními Čechami můžete v galerii Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Místní malířka Alena Pincová tu vystavuje své malby s náměty z Českých Budějovic, Písku, Třeboně i jihočeské přírody.
Jeden z obrazů zachycuje například starý rybník nedaleko Českých Velenic. „Ten je ale tak schovaný, že by ho skoro nikdo nenašel. Doufám, že se ta atmosféra promítla do toho obrazu, i když je to podzimní den,“ říká Alena Pincová.
Další výjev připomene kameny na šumavské řece Vydra. „Je to tak, Vydra je krásná a každý kámen je osobitý. Zvlášť jsem se snažila o to, aby tam byla ta síla vody, která dokáže opracovat kameny,“ komentuje autorka.
V Českém rozhlase Budějovice vystavuje celkem třicet obrazů, především akrylů. Zachycují scenérie Českých Budějovic, Písku, Třeboně a dalších měst, ale třeba i Prahy. „Některá místa v Praze jsou tak krásná, že nenamalovat si je by byl hřích,“ usmívá se Alena Pincová.
Malování se věnuje dvacet let, ale nikdy nebylo jejím zdrojem obživy. „Profesně jsem nemalovala nikdy, byl to můj koníček. Najednou se z toho koníčka ale stal kůň a já jsem nemohla přestat malovat. A to trvá dodnes,“ dodává.
Obrazy Aleny Pincové budou ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice k vidění do konce ledna.
Související
-
V syrové Galerii Masna ve Slavonicích vystavuje její zakladatel Abbé Libansky
Rok začneme trošku punkově, a sice návštěvou Galerie Masna ve Slavonicích. Nechte se pozvat do míst, která nabízí zábavu a inspiraci tam, kde byste je možná nečekali.
-
Jaký byl rok 2024 pro sochaře a organizátora festivalu Umění ve městě Michala Trpáka
Lidé nejen v Českých Budějovicích znají Michala Trpáka jako autora sousoší Humanoidi na Lannově třídě, ale hlavně jako organizátora sochařského festivalu Umění ve městě.
-
Příjezd ruských tanků i sametovou revoluci v Budějovicích zachytila fotografka Bohuslava Maříková
Bohuslava Maříková vyrůstala v 50. letech v Nové Včelnici, v rodině, kterou poznamenalo znárodnění. I přes drobnohled politického režimu o radostné dětství nepřišla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.