Nepotřebné, ale stále funkční věci mohou lidé nově odkládat v takzvaných re-use centrech

17. prosinec 2019 09:52

Nepotřebné, ale stále funkční věci už nemusí Jihočeši vyhazovat do popelnic. Šestnáct měst a obcí, mezi kterými je třináctitisícový Český Krumlov i Chelčice na Strakonicku s necelými 500 obyvateli, pořídilo takzvaná re-use centra.

Jedno z prvních funguje i v Deštné na Jindřichohradecku. Skrývá se za dveřmi velké bílé stavební buňky na dvoře městského úřadu.

Re-use centrum město založilo s pomocí Svazu měst a obcí Jihočeského kraje. Pořizovací cena byla téměř 280 tisíc korun, Deštná z toho zaplatila 15 procent.

„Re-use centrum je v podstatě taková mobilní buňka s regály. Re-use znamená dát znovu do oběhu, takže sem mohou lidé odevzdávat věci, které už nepotřebují, a zase někdo jiný sem může přijít a vzít si je,“ vysvětluje starosta David Šašek.

Čtěte také

V mobilní buňce v Deštné už čekají na nové majitele obrazy, zrcadlo, lampa nebo umyvadlo. „Lidé sem mohou přinést v podstatě jakékoli menší věci, od cédéček a knih třeba po elektrické nářadí,“ říká starosta.

Smyslem re-use center je snižovat množství odpadu. „Otevírací doba je na zavolání, kdykoli sem zajdeme se zájemcem. Případně v rámci svozových dní odpadu mohou lidé ty věci odevzdávat a my je sem odvezeme,“ dodává David Šašek.

Celkem v Jihočeském kraji města a obce nainstalují 41 takových center. Jednatřicet z nich bude stejně velkých jako v Deštné, dalších deset o něco menších.

Spustit audio

Související