Nejen superúplněk, ale i pidiúplněk. Velikost Měsíce na naší obloze se mění, připomíná astronom
Měsíc doroste 20. října do úplňku a na státní svátek 28. října vstoupí do poslední čtvrti. „Jak se dráha Měsíce kolem Země trochu stáčí, tak není pořád stejně daleko,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.
Nejblíže k Zemi, v takzvaném přízemí, bude Měsíc 8. října. „To bude vzdálen 363 404 kilometrů. A 24. října bude nejdále, v odzemí, a to 405 587 kilometrů,“ uvádí.
Pomalu se tak podle něj blížíme k zajímavému úkazu. „Vždycky, když je poblíž úplňku přízemí, tak všichni šílí, že máme superúplněk. A teď vlastně jdeme k opačnému extrému, k pidiúplňku. Postupně během několika měsíců prostě bude poblíž úplňku Měsíc v odzemí,“ vysvětluje.
Velikost Měsíce na naší obloze se tedy mění, ale pouhým okem si toho lidé nevšimnou. Barva Měsíce pak podle Miloše Tichého zůstává stejná. „Měsíc je stabilní, ošklivý šedivý, a všechny barevné jevy, které vidíme, způsobuje naše atmosféra. Někdy máte mlhavo, což je špatně prostupné pro modré paprsky, takže Měsíc je takový krvavý, někdy máte krásně čisto, takže je průzračná obloha a Měsíc úplně běloučký,“ připomíná.
Související
-
Tři minuty světla denně ztrácíme během října. Na konci měsíce už je den kratší než deset hodin
Říjen se k zimě kloní. To je průpovídka, kterou před 150 lety hojně používaly tehdy populární kalendáře. A samozřejmě platí beze zbytku i v roce 2021.
-
Výrazným útvarem na podzimní obloze je Pegasův čtverec
Asterismus je výrazná skupina hvězd, která však nepatří mezi oficiální souhvězdí. V každém ročním období ji můžeme spatřit. Typickým podzimním útvarem je Pegasův čtverec.
-
Na rovnodennost si ještě den a noc zcela rovné nejsou, to nastane o tři dny později
Podzimní rovnodennost nastane 22. září. Slunce bude v rovině rovníku, takže jeho paprsky dopadnou na Zemi kolmo k její ose. Den a noc si ale zcela rovné ještě nebudou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.