Výrazným útvarem na podzimní obloze je Pegasův čtverec
Asterismus je výrazná skupina hvězd na obloze, která však nepatří mezi oficiální souhvězdí. V každém ročním období můžeme asterismus nad našimi hlavami spatřit. Typickým podzimním útvarem je Pegasův čtverec.
„Ono se tomu říká Pegasův čtverec, ale levá hvězdička v tom čtverci není z Pegase, ale z Andromedy. Je to vlastně návazné souhvězdí Andromedy. Pegasův čtverec je opravdu výrazným útvarem na obloze, a když jdete nad levou horní hvězdu, tak uvidíte takový mlhavý obláček. To je nejvzdálenější věc, kterou můžete vidět pouhým okem, galaxie v Andromedě,“ doplňuje jihočeský astronom Miloš Tichý.
Na podzimním nebi je podle něj možné spatřit ještě jednu galaxii. „Když budete mít Pegasův čtverec nad jihem a sjedete okem níž do souhvězdí Trojúhelníka, uvidíte druhou galaxii. Na to ale potřebujete už trochu lepší oči, nebo lovecký dalekohled, případně stačí i divadelní kukátko,“ popisuje astronom.
„Galaxie v Andromedě je podobná té naší, patří do naší skupiny. Přibližuje se k nám a za pár miliard let se s námi srazí. To ale není žádná katastrofa, galaxie jsou řídké a vlastně se prolnou, akorát se gravitačně spojí. Vesmír se vyznačuje tím, že tam je více prázdna než věcí, takže aby se srazily dvě hvězdy při prolnutí galaxií, to je málo pravděpodobné. Mohou se spojit jádra a pak vznikají zajímavé útvary,“ dodává.
Související
-
Na rovnodennost si ještě den a noc zcela rovné nejsou, to nastane o tři dny později
Podzimní rovnodennost nastane 22. září. Slunce bude v rovině rovníku, takže jeho paprsky dopadnou na Zemi kolmo k její ose. Den a noc si ale zcela rovné ještě nebudou.
-
Pruhovaný Jupiter a Saturn s prstenci můžete během září spatřit na obloze
Během měsíce září můžete na obloze pozorovat planetu Venuši, která září jako večernice. „Kdo si vezme dalekohled, uvidí, že má podobné fáze jako Měsíc,“ doplňuje astronom.
-
Mléčnou dráhu tvoří miliardy hvězd, jako první to zjistil Galileo Galilei
Milky Way, Milchstraße, Mléčná dráha. Pojmenování se stejným významem se používají v různých jazycích pro naši galaxii. Na obloze je viditelná jako mlhavý světlý pás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.