Na rovnodennost si ještě den a noc zcela rovné nejsou, to nastane o tři dny později

22. září 2021

Podzimní rovnodennost nastane 22. září. Slunce bude v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadnou na Zemi kolmo k její ose. Den a noc si ale zcela rovné ještě nebudou.

„Rovnodennost znamená, že střed sluníčka máte přesně na světovém rovníku. Kdybyste byli na dovolené na rovníku na rovnodennost, tak v pravé poledne máte sluníčko přesně nad hlavou a měli byste minimalizovaný svůj stín,“ vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý.

Letos rovnodennost nastává 22. září ve 21.20 hodin, kdy Slunce vstupuje do znamení Vah. „Světlý den ale bude dlouhý 12 hodin a 11 minut. Je to dané tím, že máme atmosféru. Ona ten obraz sluníčka trošičku zvedá, takže je vlastně déle nad obzorem,“ říká Miloš Tichý.

Den, kdy bude přesně v rovnováze světlo a tma, tak nastane o tři dny později. „V Českých Budějovicích to bude 25. září. Sluníčko vyjde v 6.53 hodin a zapadne v 18.53 hodin. V tento den tedy bude rovnodennost fyzická, i když ta geometrická nastává už 22. září,“ doplňuje astronom.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...