S blížícím se podzimem ubývá světla. Během měsíce září se den zkrátí o hodinu a 42 minut

8. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Idylická atmosféra se z většiny českých rybníků vytrácí

Během září se dny postupně zkracují. Zatímco na začátku měsíce si můžeme denní světlo užívat ještě déle než třináct hodin, na konci září už světlý den trvá méně než 12 hodin.

„Prvního září vyšlo slunce v Českých Budějovicích v 6.19 hodin a zapadlo v 19.44 hodin. Světlý den tedy trval 13 hodin a 25 minut, to bylo ještě dobré,“ uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.

Rovnodennost letos připadá na 22. září. V tento den slunce vyjde v 6.49 hodin a zapadne v 19 hodin. Délka světlého dne tak bude 12 hodin a 11 minut.

Na konci září už podle Miloše Tichého přebírá vládu tma. „Třicátého nám vyjde sluníčko v 7 hodin a zapadne v 18.43, takže den bude mít jen 11 hodin a 43 minut. Pokud to tedy spočítáme, tak během měsíce září se nám délka dne zkrátila o jednu hodinu a 42 minut,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.