Nejhezčí pohled na Měsíc není za úplňku. Počkejte na první nebo poslední čtvrť, radí astronom

13. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úplněk

Teplé letní večery a noci lákají k pozorování oblohy. Kromě hvězd, souhvězdí nebo planet přitahuje pohledy samozřejmě i Měsíc. Podle jihočeského astronoma Miloše Tichého je ale v některých fázích zajímavější než v jiných.

„Nejhezčí pokoukání na Měsíc není za úplňku. To na něj totiž paprsky dopadají kolmo a vlastně nic tam nevrhá stín. Takže sice uvidíte Měsíc úplně celý, ale ty útvary jsou takové nic moc,“ vysvětluje.

Nejlepší pokochání podle něj Měsíc nabízí, když na něj dopadají paprsky šikmo. „Pak každý sebemenší výčnělek dělá krásný stín a Měsíc je úžasně plastický. Takže se dívejte kolem první nebo poslední čtvrti,“ radí.

„Dalekohledem uvidíte, jak stín postupuje a vykukují nové a nové útvary. Když budete koukat delší dobu, vypozorujete, jak opravdu Měsíc obíhá kolem Země,“ dodává Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.