Pochopit vesmírné zákonitosti dříve lidem pomáhal složitý mechanický přístroj
Když se dnes chceme dozvědět něco o vesmíru, vyrazíme do planetária. Naši předci ale takovou možnost neměli. K poznávání nebeských těles jim sloužila takzvaná armilární sféra.
„Byl to krásný mechanický přístroj, který ukazoval, v jakém pořadí jsou planety od Slunce, jak se všechna tělesa ve vesmíru pohybují, ukazoval i základní souhvězdí zvěrokruhu,“ popisuje jihočeský astronom Miloš Tichý.
Armilární sféru si dnes mohou lidé prohlédnout například v klášteře ve Vyšším Brodě. „Když budete na prohlídce v knihovně, tak tam uvidíte u okna složitý mechanický přístroj ve dvou vyhotoveních. To je právě ta armilární sféra, která před planetárii vysloužila k výuce pohybu nebeských těles,“ říká Miloš Tichý.
První planetária začala vznikat zhruba před sto lety. „Nejprve byla takzvaně optomechanická, to znamená, že to byl vlastně projektor. První planetária byla úplně stejná, měla zdroj světla, žárovku a diapozitivy s hvězdnou oblohou,“ vypráví astronom.
Postupně se optomechanická zařízení začala nahrazovat lepším přístroji. Například v Českých Budějovicích už lidé mohou vidět moderní digitální projekci.
Související
-
Planetárium slouží v Budějovicích už 50 let. Projekční přístroj mělo město dokonce dřív než budovu
Přístroj z Německa byl hlavní součástí výbavy budějovického planetária při otevření před 50 lety. Dnes je tato technická památka spíše atrakcí. Projekce jsou už digitální.
-
Lidé poprvé dopravili létací přístroj na jinou planetu a dokázali tam s ním vzlétnout i přistát
To, že lidstvo dokáže létat, je známo už víc než sto let. Až teď se ale ukázalo, že létat můžeme i v atmosféře jiných planet. Americká NASA vyslala na Mars malý vrtulníček.
-
Po celé léto můžete na obloze pozorovat Mléčnou dráhu. Nejdřív ale nechte oči přivyknout
Teplé letní noci jsou ideální pro pozorování oblohy. A rozhodně je na co se dívat. Když si vyjdete někam, kde neruší pouliční osvětlení, uvidíte nad hlavou Mléčnou dráhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.