Observatoř na Kleti připomíná Gagarina. Je tu i nenápadný pomníček, o kterém mnozí nevědí

7. červenec 2021

Ve výšce 1060 metrů nad mořem se nachází observatoř na jihočeské hoře Kleť, které velí astronom Miloš Tichý. V létě tu otevírají brány turistům.

„Celé prázdniny máme otevřeno od 10.30 a 15.30 hodin, je šest prohlídek denně, které trvají necelou hodinku. A jako každoročně jsme připravili něco nového. Letos bylo výročí 60 let od letu Gagarina do kosmu a 40 let od vzletu prvního raketoplánu, takže tu máme malou expozici na připomínku obrovských úspěchů lidstva v dobývání vesmíru,“ zve Miloš Tichý.

Zajímavostí pak je, že na Kleti můžete narazit i na Gagarinův pomník. „Když budete před bránou vysílače a zakoukáte se doprava do křoví, uvidíte nenápadný Gagarinův pomníček. Ani Kleťáci, co sem chodí pořád, o něm mnohdy nevědí,“ říká Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.