Observatoř na Kleti připomíná Gagarina. Je tu i nenápadný pomníček, o kterém mnozí nevědí
Ve výšce 1060 metrů nad mořem se nachází observatoř na jihočeské hoře Kleť, které velí astronom Miloš Tichý. V létě tu otevírají brány turistům.
„Celé prázdniny máme otevřeno od 10.30 a 15.30 hodin, je šest prohlídek denně, které trvají necelou hodinku. A jako každoročně jsme připravili něco nového. Letos bylo výročí 60 let od letu Gagarina do kosmu a 40 let od vzletu prvního raketoplánu, takže tu máme malou expozici na připomínku obrovských úspěchů lidstva v dobývání vesmíru,“ zve Miloš Tichý.
Zajímavostí pak je, že na Kleti můžete narazit i na Gagarinův pomník. „Když budete před bránou vysílače a zakoukáte se doprava do křoví, uvidíte nenápadný Gagarinův pomníček. Ani Kleťáci, co sem chodí pořád, o něm mnohdy nevědí,“ říká Miloš Tichý.
Související
-
S flotilou pěti raketoplánů zvládli Američané 135 startů do vesmíru
V roce 1981 vzlétl do vesmíru první raketoplán, a to z americké Floridy. „Předpokládám, že šlo trochu o provokaci, ale bylo to přesně 20 let po Gagarinovi,“ říká astronom.
-
Gagarin strávil ve vesmíru jen 108 minut, ale zásoby jídla a vody měl na deset dnů
Ruský astronaut odstartoval 12. dubna 1961 do vesmíru a obletěl Zemi. Tak se vždy mluví o letu Jurije Gagarina. Podle astronoma Miloše Tichého to ale tak úplně pravda není.
-
Po celé léto můžete na obloze pozorovat Mléčnou dráhu. Nejdřív ale nechte oči přivyknout
Teplé letní noci jsou ideální pro pozorování oblohy. A rozhodně je na co se dívat. Když si vyjdete někam, kde neruší pouliční osvětlení, uvidíte nad hlavou Mléčnou dráhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.