S flotilou pěti raketoplánů zvládli Američané 135 startů do vesmíru

10. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Start amerického raketoplánu Columbia.

V roce 1981 vzlétl do vesmíru první raketoplán, a to z americké Floridy. „Předpokládám, že to byla ze strany Američanů trochu provokace, ale start se uskutečnil 12. dubna, dvacet let po Gagarinovi,“ říká jihočeský astronom Miloš Tichý.

Dodává, že raketoplán byl vlastně prvním opakovatelně použitelným dopravním prostředkem na oběžnou dráhu. „Bylo to logické, protože všichni se snažili v kosmickém výzkumu minimalizovat náklady. Američanům sloužila flotila pěti raketoplánů třicet let a udělali 135 startů,“ uvádí Miloš Tichý.

Součástí historie jsou ale dvě obrovské tragédie. Při startu raketoplánu Challenger v lednu 1986 zemřela celá sedmičlenná posádka. Všichni astronauti zahynuli také na palubě raketoplánu Columbia v roce 2003 při návratu z mise.

Čtěte také

Miloš Tichý připomíná, že mnoho lidí si ani neumí představit, jak byly raketoplány obrovské. „Rozpětí křídel měly 24 metrů, to je asi jako osmipatrový dům, vysoké byly 17 metrů, takže šestipatrák, a dlouhé byly 37 metrů jako dvanáctipatrový dům,“ přibližuje. Na vlastní oči je možné vidět raketoplán v muzeu ve Washingtonu.

Momentálně už žádné raketoplány s lidskými posádkami do vesmíru nelétají. Podle Miloše Tichého to ale rozhodně nebyla slepá ulička ve výzkumu. „Mělo to své výhody i nevýhody. Jako u automobilů si každý kupuje to, co potřebuje. Raketoplán měl výhodu, že tam mohla být posádka až osmi lidí a mohl nést náklad a vysadit ho na oběžnou dráhu. Byl tedy perfektní na obsluhu našeho nejbližšího pozemského okolí,“ vysvětluje.

Navíc spousta technologií, které dnes běžně používáme, vznikla právě díky raketoplánům. „Kosmický výzkum vypadá jako plýtvání penězi, ale není tomu tak. Vždy má využití i pro běžné lidi. Například CD, DVD a mp3 máme právě díky vojensko-kosmického výzkumu,“ připomíná Miloš Tichý.

Spustit audio

Související