Tři minuty světla denně ztrácíme během října. Na konci měsíce už je den kratší než deset hodin
Říjen se k zimě kloní. To je průpovídka, kterou před 150 lety hojně používaly tehdy populární kalendáře. A samozřejmě platí beze zbytku i v roce 2021.
„Máme říjen, po podzimní rovnodennosti, to znamená, že už máme kratší světlý den a delší noc,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.
Prvního října vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 7.02 hodin a zapadlo v 18.41 hodin, takže světlý den trval 11 hodin a 39 minut. „V polovině měsíce už bude mít den jen 10 hodin a 49 minut a na konci října méně než 10 hodin. Během října přijdeme o jednu hodinu a 44 minut světlého dne. Ztrácíme prakticky tři minuty denně a v tomto trendu budeme pokračovat až do slunovratu,“ uvádí astronom.
Říká se, že slunce vychází na východě a zapadá na západě. Úplně přesně to platí jen dva dny v roce – na jarní a podzimní rovnodennost. „V létě slunce vychází od východu více k severu a zapadá od západu také více k severu. Teď na podzim vychází sluníčko od východu blíž k jihu a zapadá také blíž k jihu. Trajektorie dráhy po obloze je v létě větší, v zimě menší,“ doplňuje Miloš Tichý.
Související
-
Výrazným útvarem na podzimní obloze je Pegasův čtverec
Asterismus je výrazná skupina hvězd, která však nepatří mezi oficiální souhvězdí. V každém ročním období ji můžeme spatřit. Typickým podzimním útvarem je Pegasův čtverec.
-
Na rovnodennost si ještě den a noc zcela rovné nejsou, to nastane o tři dny později
Podzimní rovnodennost nastane 22. září. Slunce bude v rovině rovníku, takže jeho paprsky dopadnou na Zemi kolmo k její ose. Den a noc si ale zcela rovné ještě nebudou.
-
Mléčnou dráhu tvoří miliardy hvězd, jako první to zjistil Galileo Galilei
Milky Way, Milchstraße, Mléčná dráha. Pojmenování se stejným významem se používají v různých jazycích pro naši galaxii. Na obloze je viditelná jako mlhavý světlý pás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.