Erupce na Slunci mohou díky novému dalekohledu lidé vidět na vlastní oči z budějovické hvězdárny
30 tisíc lidí ročně navštíví hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích. Chodí sem jednotlivci, ale také školní výpravy, kterým astronomové nabízejí například program o planetách a souhvězdích na naší obloze.
Fasádu českobudějovické hvězdárny zdobí suverénně největší vesmírná fotografie v Česku. Zabírá plochu 50 metrů čtverečních. „Je to fotografie poskládaná ze snímků z vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který se nachází ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů od Země a snímá vesmír v infračervené části spektra. Na snímku vidíme oblast Orlí mlhoviny a takzvané Sloupy stvoření, jsou tam krásně vidět oblasti, ve kterých vznikají nové hvězdy,“ upřesňuje ředitelka Jana Tichá.
Vesmír, respektive Slunce mohou návštěvníci budějovické hvězdárny pozorovat na vlastní oči. Teď jim slouží nový speciální dalekohled, jehož pořízení vyšlo na 100 tisíc korun. „Je to ozvláštnění pozorování Slunce, které tady probíhá celé léto. Lidé mohou přijít kdykoli v otevírací době a dívat se na Slunce teď už třemi různými způsoby,“ říká astronom Radek Stránský.
„Standardně jsme brali návštěvníky do kopule, což je historická část naší hvězdárny, a tam jsme pozorovali Slunce jak přímo přes heliookulár, který odstíní část záření, aby si člověk nezranil oko, tak nepřímo přes promítací podložku. Takto lze vidět například sluneční skvrny, ale protože jsme chtěli pozorování Slunce zatraktivnit, pořídili jsme dalekohled, díky kterému můžeme pozorovat i dynamické jevy, jako jsou erupce, formování různých slunečních skvrn a tak dále,“ vysvětluje.
Související
-
Český astronom Zdeněk Kopal byl jedním z expertů, kteří v Americe připravovali projekt Apollo
Nejvýznamnější český astronom Zdeněk Kopal okouzlil svět vědy už jako gymnazista. Pak studoval na Univerzitě Karlově, kde se věnoval astronomii a také numerické matematice.
-
Co je Pluto, když ne planeta? Astronomové nakonec vymysleli úplně novou kategorii vesmírných těles
Když v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie vyřadila ze seznamu planet Pluto, stála před otázkou, kam těleso nově zařadit. Jednalo se i o diplomatický problém.
-
Jakou barvu mají hvězdy? Ty chladnější jsou oranžové až červené, teplejší modrobílé a žlutavé
Lidské oko je zařízeno tak, že když jsou světelné zdroje slabé, přejde víceméně do černobílého vidění. Proto vidíme hvězdy většinou jen jako třpytící se bíložluté body.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.