Měsíc na jeho obvyklé cestě, jen dvě planety, ale také meteorický roj nabízí noční květnová obloha
S postupujícím květnem se otepluje, a tak si mnozí lidé rádi posedí déle venku a zvednou oči k nebi. Co uvidí? Především Měsíc. Nejnápadnější těleso na noční obloze míří k novu, kterého dosáhne 15. května, úplněk nastane 23. května.
Pokud jde o planety pozorovatelné pouhým okem, letošní květen toho podle astronomky Jany Tiché mnoho nenabízí. „Merkur, Venuše a Jupiter jsou nepozorovatelné. Zůstává nám tedy pouze Mars a Saturn a ani s nimi to není žádná sláva. Obě budou vidět až ráno nízko nad obzorem,“ vysvětluje.
Zajímavým úkazem je ale meteorický roj Eta Akvaridy. „Maximum měl pátého května, ale tento meteorický roj má maximum velice ploché, takže v podstatě jsou meteory viditelné od konce dubna až skoro do konce května,“ říká astronomka.
Související
-
Erupce na Slunci mohou díky novému dalekohledu lidé vidět na vlastní oči z budějovické hvězdárny
30 tisíc lidí ročně navštíví hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích. Chodí sem jednotlivci, ale také školní výpravy, kterým astronomové nabízejí různé programy.
-
Český astronom Zdeněk Kopal byl jedním z expertů, kteří v Americe připravovali projekt Apollo
Nejvýznamnější český astronom Zdeněk Kopal okouzlil svět vědy už jako gymnazista. Pak studoval na Univerzitě Karlově, kde se věnoval astronomii a také numerické matematice.
-
Co je Pluto, když ne planeta? Astronomové nakonec vymysleli úplně novou kategorii vesmírných těles
Když v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie vyřadila ze seznamu planet Pluto, stála před otázkou, kam těleso nově zařadit. Jednalo se i o diplomatický problém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka