Nejdřív stačily tašky, teď už je třeba auto. O donášku knih z knihovny mají vodňanští senioři zájem

1. únor 2022 08:46

Dostat literaturu dostat i k těm, kteří by se ze zdravotních důvodů čtenáři stát nemohli, se snaží vodňanská knihovna. Aktivizační pracovnice domova pro seniory už jezdí do knihovny pravidelně. A tašky dokonce musela vyměnit za služební vůz.

Várku literatury pro klienty pravidelně přiváží z místní knihovny aktivizační pracovnice vodňanského domova pro seniory Nela Hollerová. „Dneska tady mám Berana, Klostermanna, Steelovou a spoustu  časopisů, teď jsou hodně populární časopisy Historie a Retro,“ ukazuje.

Na svou zásilku už čeká i Petr Kovařík. „Člověk nemusí pořád jen ležet na posteli, tady je dost času na čtení. Doma jsem také četl, ale tam jsem musel zvládat i jiné věci,“ říká.

Spolupráce Knihovny Gelasta Vodňanského s domovem pro seniory vznikla před víc než rokem. V té době její ředitelka Kateřina Mašlová pomáhala s péčí o klienty jako dobrovolnice. „Tehdy byla větší část zaměstnanců v karanténě a byla nouze o pracovníky. Já jsem při té práci zároveň komunikovala s klienty, povídali jsme si o knihách, knihovně a získala jsem první tři čtenáře,“ vzpomíná.

Čtěte také

Později péči o čtenáře v zařízení převzala Nela Hollerová, které se podařilo sehnat dalších sedmnáct zájemců. „Nejdřív jsem chodila do knihovny jen se dvěma taškami, ze začátku toho bylo málo, ale pak to narostlo, přišli do domova i noví uživatelé, kteří měli větší zájem o knihy,“ vypráví.

Na zásobování tolika čtenářů už si s taškou nevystačí. „Musela jsem si začít půjčovat služební auto. Většinou jednou za tři týdny vyrazím, to už mě klienti urgují, že nemají co číst,“ dodává.

Knihovna Gelasta Vodňanského nabízí dovoz knížek i těm, kteří jsou doma, ale jejich zdravotní stav jim neumožnuje dojít si do knihovny. Stačí se telefonicky domluvit.

Spustit audio

Související