Národní park Šumava chce znovu zavodnit mokřady a vrátit toky do původních koryt
Zadržet vodu v krajině obnovením původní podoby vodních toků chce Národní park Šumava. Do roku 2024 plánují správci upravit třináct kilometrů řek a říček a více než dva tisíce hektarů mokřadů.
Chtějí tak bojovat se suchem, které způsobilo hlavně odvodňování krajiny za minulého režimu. S některými úpravami budou pomáhat i dobrovolníci.
Podle Lukáše Linharta ze správy národního parku je Šumava z padesáti procent odvodněná. Pomohly tomu hlavně povrchové kanály. „Po době nejintenzivnějšího odvodňování byly vymazány mokřady v ploše srovnatelné se Středočeským krajem, takže je to obrovský zásah do malého koloběhu vodu,“ říká.
Čtěte také
Teď se se svými kolegy snaží vodu na Šumavu znovu dostat. „Princip revitalizace je takový, že tyhle odvodňovací kanály přehradíme, co možná nejvíce je zasypeme větvemi a jiným materiálem, aby prostě zmizely,“ vysvětluje.
V projektu Život pro mokřady chtějí správci parku do konce roku 2024 takto upravit do původní podoby třináct kilometrů řek a zavodnit víc než dva tisíce hektarů mokřadů. „Teď už připravujeme plány, kde přesně mají vzniknout malé přehrady na kanálech, kde přesně bude moci jezdit mechanizace a kde využije dobrovolníky,“ potvrzuje Lukáš Linhart.
Příkladem zdárné obnovy je potok Hučina. Pravobřežní přítok Studené Vltavy byl v roce 2013 z hlubokého narovnaného kanálu přesunut do původního koryta. „Pomocí starých map, vegetace a dalších ukazatelů bylo nejdřív potřeba zjistit, kudy potok původně vedl. Malým bagrem se pak vybagrovalo původní koryto a teď se potok zase kroutí svojí nivou, meandruje,“ popisuje Lukáš Linhart.
Související
-
Projekt We Love Šumava spojuje milovníky šumavské přírody. Díky němu také roste 3200 nových stromů
Ukazovat na sociálních sítích krásné fotky přírody, sdružovat fanoušky a díky tomu také pomáhat. To je smyslem projektu We Love Šumava, za kterým stojí bratři Brožovi.
-
Do české krajiny se vracejí tůně, které dokáží zadržet vodu i v době sucha
Někteří jihočeští zemědělci se snaží zadržet vodu v krajině vybudováním tůní. Většinu mokřin lidé v minulosti předělali na rybníky, pole či lesy. Zničili tak cenné biotopy.
-
Při zásazích proti kůrovci v Boubínském pralese se lesníci musí řídit přísnějšími pravidly
Ponechat větší plochu Boubínského pralesa na Prachaticku přirozené přírodě chce Správa Národního parku Šumava. Teď rozšířila bezzásahové území z 83 na 139 hektarů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
-
‚Jako by tam spadla atomová bomba.‘ Požáry v Los Angeles mají už 10 obětí, spálily tisíce budov
-
Facebooková sbírka na pětiletou dívku s rakovinou? Nejspíš podvod, varují odborníci
-
Expert Bříza: Hitler vyvíjel atomovou bombu. Sověty by ani tak nezastavil