Dobrovolníci na Šumavě bojují s lupinou mnoholistou, která ničí vzácné rostliny
Na Šumavě vyrazili do boje s lupinou mnoholistou. Rostlina známá také jako vlčí bob u nás do volné přírody nepatří a vytlačuje původní horské luční druhy.
V Česku je klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Správa Národního parku Šumava proto teď organizuje brigády, při kterých se mohou lidé zapojit do vytrhávání této rostliny.
„Lupinu likvidujeme proto, aby tady mohly růst jiné krásné a vzácné druhy. Kdybychom ji nechali, tak třeba lokalita krásných orchidejí prostě zanikne,“ říká vedoucí informačního střediska na Kvildě Dana Zývalová.
Lupina vypadá sice krásně, ale je to jen první dojem. „Je to potvůrka. Není tady původní, nemá tady přirozené nepřátele a je schopná brzy na jaře vytvořit mnoho listů. Tím zastíní místo pro klíčení dalším rostlinám,“ popisuje koordinátorka akce Hrrr na lupinu Daniela Steinbachová.
Dobrovolníci ničí rostlinu srpem a mačetou. Tam, kde je jí hodně pohromadě, mohou i sekat kosou. „Jsme na území národního parku, kde není možnost používat chemii. Jde hlavně o to, aby nevysemenila. Má obrovské množství semen a údajně vydrží v půdě až deset let čekat na vhodné podmínky na klíčení,“ dodává Daniela Steinbachová.
Čtěte také
Lupina mnoholistá pochází ze severní Ameriky. Celá rostlina je jedovatá. V jejích semenech, ale i v dalších částech se nachází látky ze skupiny alkaloidů, konkrétně lupinidin. Je běžně pěstována pro atraktivní barevné květy, je lákavá i pro včely.
Semena lupiny se dají koupit v zahradnictví, lidé rostlinu často mají na zahrádkách. „Lupina se opravdu strašně snadno a rychle šíří a zasahuje už i velmi vzácné biotopy. Je třeba s ní bojovat,“ varuje koordinátorka akce Hrrr na lupinu.
Brigád, při kterých se bude vlčí bob likvidovat, je naplánováno několik. Například v sobotu mohou dobrovolníci pomoci u Modravy a příští týden na Vintířově stezce nedaleko chaty Rovina.
Související
-
Dobrovolníci vysadili tisíce nových stromů na mýtinách pod Kletí
Mnoho lidí pomáhalo v sobotu sázet stromy. Akci uspořádaly Lesy České republiky na čtrnácti různých místech po celé zemi. Patřil mezi ně i jihočeský Blanský les.
-
Vrátit na louky vzácný hořeček mnohotvarý se snaží ochranáři a zemědělci v Pošumaví
Kriticky ohroženou rostlinou je v současnosti hořeček mnohotvarý. V České republice roste jen na desítkách lokalit. Změnit by to mohl návrat ke klasickému obhospodařování.
-
Dobrovolníci obnovují odvodněné mokřady na Šumavě
Místo výletů práce s lopatou a krumpáčem. Tak teď tráví skupina patnácti lidí svůj čas na Šumavě. Na Soumarské rašeliniště přijeli pomoci obnovit odvodněné mokřady.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
ŽIVĚ: Čeští hokejisté proti Švýcarsku vedou 2:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos