Na záchranu původně barokní Krafferovy zahrady v Jindřichově Hradci můžou přispět dárci

24. leden 2022 08:50

Už rok má Krafferova zahrada pod budovou okresního soudu v Jindřichově Hradci nové správce. Skupina krajinářských architektů si ji od města pronajala na 20 let.

Původně barokní zahradu vybudoval pro hraběnku Marii Isabellu Černínovou v polovině 18. století Jan Anton Zinner, autor zámeckých zahrad například v Českém Krumlově, Jaroměřicích nebo na rakouském zámku Schloss Hof. Poslední desítky let sloužila jako zahradnictví, noví nájemci z ní chtějí vybudovat veřejný prostor.

Za poslední rok se zahrada už několikrát otevřela veřejnosti, například při víkendu otevřených zahrad. Noví správci provedli také řadu úprav. „Bohužel některé práce neděláme úplně s radostí, protože absence údržby za třicet, čtyřicet let se podepsala na tom stavu. Třeba na budově soudu bylo takové krásné zákoutí s břečťanem, ale polovina břečťanu musela dolů, protože už nedržel na zdi,“ popisuje zahradní a krajinářský architekt Jan Makovička.

Změny se nedotkly jen terénu, ale i skleníků a dalších budov v zahradě. „Když se nám to povedlo všechno vyklidit, tak jsme zjistili, že většina budov je v dezolátním stavu. Všude zatéká, nemáme pořádně elektřinu, tohle nás překvapilo,“ dodává architektka Michaela Zudová.

Na zahradě se tak objevují nové hromady hlíny a kamenů, třeba hned vedle ohradní zdi, která zahradu odděluje od Pražské ulice a kde stával jeden za skleníků. „Snažíme se stavby stabilizovat, rozebírat, veškerý materiál recyklujeme, necháváme si ho na obnovu zdí v zahradě. Všechny cihly chceme použít třeba na sokly skleníků nebo zdi a schody,“ říká Jan Makovička.

Čtěte také

Mělo by vzniknout nové zázemí zahrady – ateliér pro architekty, zahradnictví, toalety a kavárna. „Máme rozmyšlený koncept ateliéru, už se pracuje na dokumentaci pro stavební povolení, abychom mohli začít co nejdřív se stavbou. Prostor by měl primárně sloužit jako veřejný, podnikání je k tomu doplněk, aby zahrada mohla z něčeho žít,“ doplňuje Michaela Zudová.

Na stavbu nového zázemí v Krafferově zahradě proto její noví správci otevřeli sbírku. Chtějí v ní vybrat 400 tisíc korun. Za první týden už dárci věnovali víc než polovinu potřebné částky. Takzvaná crowdfoundingová kampaň poběží do konce února.

Za příspěvek si dárci můžou vybrat odměnu. „Nabízíme všechno, co dokážeme tady v zahradě vypěstovat, vytvořit, vyrobit. Jsou tam odměny ve formě kytic, poukázek, květinových předplatných, návrhů záhonů,“ upřesňuje architektka.

Veřejnosti se Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci letos otevře opět při víkendu otevřených zahrad v červnu.

Spustit audio

Související