Gymnázium v Jindřichově Hradci se stalo kulturní památkou, i přes nesouhlas kraje a vedení školy
Gymnázium v Jindřichově Hradci nově získalo památkovou ochranu. Po šesti letech řízení prohlásilo ministerstvo kultury budovu a přilehlou zahradu kulturní památkou.
Areál školy od významného pražského architekta Bedřicha Bendelmayera z roku 1923 podle resortu představuje důležitou ukázku architektonicky hodnotné veřejné stavby z prvních let samostatné republiky.
Projektant Jiří Dluhoš byl první, kdo v roce 2014 podal návrh na prohlášení jindřichohradeckého gymnázia kulturní památkou. Jedním z mnoha důvodů bylo podle něj například detailní propracování schodiště.
Návrh později podpořila i bývalá studentka školy Dagmar Zadražilová, která se při svém pozdějším studiu na univerzitě v Cambridge věnovala problematice adekvátního uchovávání architektonického dědictví. „Řada budov, které se zachovaly dobře zvenku, jsou uvnitř zničené, ale tady tomu tak není. Je tu zachovalé schodiště, dveře, mozaiky, svítidla, a to je úžasná věc,“ připomněla.
Architekt Bedřich Bendelmayer postavil na začátku 20. let minulého století podle Jiřího Dluhoše i Dagmar Zadražilové moderní a nadčasovou budovu pro potřeby školy. V několika učebnách například využil stupňovitého uspořádání.
To je i téměř po stovce let stále funkční. Potvrzuje to Hana Hančová, která v jedné z těchto poslucháren vyučuje chemii. „Učebna je koncipovaná velmi dobře. Díky stupňovitosti i žáci, kteří sedí v zadních lavicích, velmi dobře vidí na to, co se odehrává na katedře. Myslím, že i akustika je dobrá,“ popsala.
Ne vše ve škole ale odpovídalo moderním požadavkům, a tak v podkroví vznikla před deseti lety půdní vestavba. Ani to ale podle Jany Štorkové z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích na celkové hodnotě budově neubralo. „Hodnotili jsme, zda právě tato přístavba nepoškozuje památkovou hodnotu, a došli jsme k tomu, že to ne,“ uvedla.
Čtěte také
Přesto ředitelka školy Lenka Vetýšková podala proti prohlášení budovy památkou k ministerstvu hned dva rozklady. „Rozkládala jsem proto, že si nemyslím, že by naše budova musela být kulturní památkou. V roce 2010 se tady dělaly rozsáhlé stavební úpravy a druhá věc je samozřejmě časová a administrativní zátěž, protože my na všechny stavební úpravy máme pouze sedm týdnů v roce,“ vysvětlila.
Ministerstvo přesto dalo za pravdu památkářům, a protože budovu i přes úpravy považuje za významnou ukázku architektonicky hodnotné veřejné stavby z prvních let samostatné republiky, památkovou ochranu jí udělilo.
Každou další stavební úpravu tak škola bude muset konzultovat s památkáři. Hana Šímová, vedoucí krajského odboru školství, věří, že ani mimořádný status budovy nebude komplikovat další rozvoj jindřichohradeckého gymnázia. „Prohlášení kulturní památkou není proti existenci této školy, škola se s tím prostě srovná a zřizovatel také,“ dodala.
Jindřichohradecké gymnázium je druhou školou zřizovanou Jihočeským krajem, která v budově prohlášené kulturní památkou sídlí. Památkovou ochranu má také gymnázium v Prachaticích.
Související
-
Jindřichohradecké gymnázium by mohlo být památkou, zřizovatel školy nesouhlasí
Ministerstvo kultury rozhoduje o dalším osudu budovy jindřichohradeckého gymnázia. Po necelých sto letech by mohla dostat památkovou ochranu. Proti je ale Jihočeský kraj.
-
Po několika měsících nejistoty má gymnázium v Jindřichově Hradci oficiálně novou ředitelku
Jindřichohradecké gymnázium zažilo rok plný zvratů. V polovině léta skončil ve funkci ředitel David Hembera, pod jehož vedením vznikly ve škole dva nesmiřitelné tábory.
-
První maturantka na gymnáziu v Třeboni se o přestávkách nesměla bavit se spolužáky
Chlapci i dívky se teď připravují na maturity, které začínají písemnými testy. Ještě na začátku minulého století mohli ale například na gymnáziích studovat pouze muži.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ekonom Janský: Důchodová reforma sníží schodek rozpočtu v budoucnu každý rok o 160 miliard korun
-
Obklopí-li se USA celní bariérou, zareagují i ostatní. Životní úroveň Američanů poklesne, myslí si Švejnar
-
Novým předsedou Pirátů je náměstek pražského primátora Hřib. Stranu přebírá od Bartoše
-
Izraelci v Jeruzalémě zadrželi dva francouzské policisty. Vztahy obou zemí se nadále zhoršují