Na vrcholcích rakouských Alp leží až pět metrů sněhu. Lavinové nebezpečí je na středním stupni

Rakouské Alpy hlásí nejvíc sněhu za posledních 13 let, pociťuje to například vesnička Gosau

Nejvíc sněhu za posledních třináct let hlásí rakouské Alpy. V horách přestalo sněžit, svítí sluníčko, otevřená je většina skiareálů. Výstraha před lavinami zůstává na většině území na třetím stupni.

V zimním období se zdvojnásobuje počet lidí v horské vesničce Gosau, která leží v nadmořské výšce 767 metrů. Teď jsou tady dva metry sněhu a na vrcholcích čtyři metry.

Přímo nad vesnicí je jedno z nástupních míst skiareálu Dachstein West. Ten se podle šéfa Alfreda Bruckschlögla jako jeden z mála v regionu úplně neuzavřel ani při nejhorším počasí a největších výstrahách.

Problémy ale byly s uzavřenou silnicí z Gosau směrem na Hallstadt, a to jednou kvůli nehodě a podruhé po celý den kvůli pátému stupni lavinového nebezpečí. Novinkou je po více než týdnu zprovozněná lanovka na nedaleký Krippenstein a ve středu otevřený skiareál Feuerkogel.

V oblasti platí třetí lavinový stupeň. Pro laika je to signál, že by se měl pohybovat vždy jen na místech k tomu určených. Jezdit by měl jen na zprovozněných sjezdovkách a rozhodně by se neměl pouštět do otevřeného terénu.

Třetí stupeň je v této oblasti v zimě obvyklý a podle horského vůdce Davida Knilla někdy nepřináší největší nebezpečí velká masa sněhu, jaká tady leží teď, ale sníh, který přibývá postupně v různých teplotách.

Stromy se lámou pod tíhou mokrého sněhu. Na Šumavě nedoporučují výlety do přírody

Sníh na Šumavě, zima

Stromy ve vyšších polohách Šumavy se lámou a padají na silnice i na běžecké stopy. Správa národního parku proto nedoporučuje vydávat se na výlety na běžkách. Stromy láme těžký sníh a také vítr.

Když v tyrolských Alpách v roce 2016 zemřelo pět českých skialpinistů, byla velice mírná zima a sněhu leželo podstatně méně. Trojku by tedy lidé rozhodně neměli podceňovat, podle horské služby jde o kritickou situaci, je nutné dodržovat všechny pokyny bezpečnostních složek.

Dosud jsou v oblasti velké problémy se stromy, které jsou obalené sněhem, do lesa je zakázaný vstup. Ve skiareálu neustále kontrolují stromy hlavně v blízkosti vleků a lanovek. Problémy sníh přináší divoké zvěři, která má s místy až pětimetrovými vrstvami velké potíže.

Hoteliéři se museli vyrovnat i s rušením pobytů od lidí, kteří se báli přijet.  V jednom z největších hotelů v Gosau nejčastěji rušili kvůli počasí pobyty turisté z Německa.

Související